facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου  

e.k.k. images

   

IMDb  

imdb

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

29o Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου 2016

29ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου
17/11 ~ 27/11 / 2016

Πρόγραμμα

ΤΡΙΑΝΟΝ
17|ΠΕΜΠΤΗ
5.45 • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΡΕΜΠΡΑΝΤ / Rembrandt's Daughter
(2015, Ελλάδα, 85') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.30 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106') Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.30 • ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ / Sweet Bunch
(1983, Ελλάδα, 154') Σκηνοθεσία: Νίκος Νικολαϊδης

18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • ΛΙΜΟΥΖΙΝΑ: ΚΩΜΩΔΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ /
Limo: a comedy of misunderstandings
(2013, Ελλάδα, 92') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • AFTERIMAGE / Powidoki
(2016, Πολωνία, 98') Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
10.00 • Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / Zerkalo
(1974, ΕΣΣΔ, 165') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

19|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.50 • ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ HORME PICTURES ΚΑΙ ΤΟΥ NEW YORK COLLEGE
(100')
6.50 • ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ / Nel nome del padre
(1971, Ιταλία, 115΄)) Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.
10 • IT'S NOT THE TIME OF MY LIFE /
Ernellaek Farkaseknal
(2016, Ουγγαρία, 81') Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu

20|ΚΥΡΙΑΚΗ
5.00 • ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΟΣ
/ The Colors of Iris
(1974, Ελλάδα, 117') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
ΒΟΥΒΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ
7.15 • ΦΑΟΥΣΤ / Faust
(1926, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 107') Σκηνοθεσία: F.W. Murnau
9.15 • Η ΘΥΣΙΑ / Offret
(1986, Σουηδία, Γαλλία, 149') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

21|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / Dying in Athens
(2006, Ελλάδα, 103') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΛΥΚΙΑ ΕΞΑΨΗ / Tatarak
(2009, Πολωνία, 85') Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
9.45 • ΣΟΛΑΡΙΣ / Solaris
(1971, ΕΣΣΔ, 115') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

22|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ / The Descendants
(2011, ΗΠΑ, 115') Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΡΕΠΟΡΤΕΡ /
Professione: Reporter
(1975, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, 124') Σκηνοθεσία: Michelangelo Antonioni
10.30 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ
ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85') Σκηνοθεσία: Frederic Rossif

23|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / A Foolish Love
(1981, Ελλάδα, 121') Σκηνοθεσία: Γιώργος Πανουσόπουλο
8.15 • H ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ /
La vie est a nous (1936, Γαλλία, 96') Σκηνοθεσία: Jean Renoir, Jacques
Becker, Jean-Paul Le Chanois, Jacques B.
Brunius, Henri Cartier-Bresson, Maurice
Lime, Pierre Unik, Andre Zwoboda
10.15 • ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ '36 / Days of
36 (1972, Ελλάδα, 105') Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος


ΑΑΒΟΡΑ
17|ΠΕΜΠΤΗ
6.00 • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ / I Dream of
My Friends (1993, Ελλάδα, 114') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • VIVA LA MUERTE
(1971, Γαλλία, Τυνησία, 90') Σκηνοθεσία: Fernando Arrabal
10.00 • ΠΟΛΙΤΗΣ ΡΟΥΘ /
Citizen Ruth (1996, ΗΠΑ, 106') Σκηνοθεσία: Alexander Payne

18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • NEBRASKA
(2013, ΗΠΑ, 115') Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ /
Edge of Night (2000, Ελλάδα, 112') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
10.30 • 24 WEEKS / 24 Wochen
(2016, Γερμανία, 103') Σκηνοθεσία: Anne Zohra Berrached
19|ΣΑΒΒΑΤΟ

4.45 • Delivery
(2004, Ελλάδα, 100') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.45 • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΥΧΤΑ /Buongiorno, notte
(2003, Ιταλία, 106') Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
8.45 • ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / Nostalghia
(1983, ΕΣΣΔ, 125') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
11.00 • ΛΑΣΠΗ ΣΤ' ΑΣΤΕΡΙΑ /Wild River
(1960, ΗΠΑ, 110') Σκηνοθεσία: Elia Kazan

20|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.30 • ΚΡΥΦΗ ΕΡΩΜΕΝΗ / Vincere
(2009, Ιταλία-Γαλλία, 128') Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
7.00 • ΟΙ ΓΡΟΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ /I pugni in tasca
(1965, Ιταλία, 108') Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.00 • ΑΝΤΡΕΪ ΡΟΥΜΠΛΙΩΦ /Andrei Rublev
(1956, ΕΣΣΔ, 205') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

21|ΔΕΥΤΕΡΑ
4.45 • ΒΑΡΙΕΤΕ / Variete
(1984, Ελλάδα, 100') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • QUIT STARING AT MY PLATE / Ne gledaj mi u pijat
(2016, Κροατία, Δανία, 105') Σκηνοθεσία: Hana Jusic
8.30 • COLLECTOR / Kollektor
(2016, Ρωσία, 75') Σκηνοθεσία: Aleksey Krasovskiy
10.00 • ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ / Once Upon a Time in
Anatolia
(2011, Τουρκία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 157΄) Σκηνοθεσία: Nuri Bilge Ceylan

22|ΤΡΙΤΗ
5.00 • Beautiful People
(2001, Ελλάδα, 105) Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • IT'S NOT THE TIME OF MY LIFE / Ernellaek Farkaseknal
(2016, Ουγγαρία, 81') Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
8.30 • MY FATHER'S WINGS /
Babamin Kanatlari
(2016, Τουρκία, 101') Σκηνοθεσία: Kivanc Sezer
10.30 • Στάχτες και Διαμάντια
/ Popiol i diament
(1958, Πολωνία, 103') Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda

23|ΤΕΤΑΡΤΗ
5.00 • ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ / I'm Tired of Killing Your Lovers
(2002, Ελλάδα, 105') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106') Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.00 • ZOOLOGY / Zoologiya
(2016, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία, 83') Σκηνοθεσία: Ivan I. Tverdovskiy
10.45 • MOΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ /
Modern Times (1936, HΠΑ, 87') Σκηνοθεσία: Charlie Chaplin

24|ΠΕΜΠΤΗ
5.30 • ΔΕΣΜΑ ΑΙΜΑΤΟΣ / Blood Ties
(2012, Ελλάδα, 88') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.15 • GREEN HORSE RUSTLERS
(2016, Τσεχία, 90') Σκηνοθεσία: Dan Wlodarczyk
9.00 • Aaaaaaaah!
(2015, Μεγ. Βρετανία, 79') Σκηνοθεσία: Steve Oram
10.30 • ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ / The Element of
Crime (1984, Δανία, 104') Σκηνοθεσία: Lars Von Trier

25|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
4.45 • ΜΕΛΟΔΡΑΜΑ; / Melodrama?
(1980, Ελλάδα, 93') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • HOUSE OF OTHERS
(2016, Γεωργία, Ισπανία, Ρωσία,
Κροατία, 103') Σκηνοθεσία: Russudan Glurjidze
8.30 • THE LURE / Corki dancingu
(2015, Πολωνία, 92') Σκηνοθεσία: Agnieszka Smoczynska
10.15 • ΣΤΑΛΚΕΡ / Stalker
(1979, ΕΣΣΔ, 163') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

26|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.15 • ΤΑ ΟΠΩΡΟΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ / The fruit-earing trees of Athens
(2010, Ελλάδα, 94') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.00 • ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivanovo Detstvo
(1962, ΕΣΣΔ, 84') Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
7.45 • ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΨΥΧΗ
(2016, Ελλάδα, 80') Σκηνοθεσία: Νίκος Κορνήλιο
9.15 • TΟ ΑΓΟΡΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ / Boy on the Bridge
(2016, Κύπρος, 90') Σκηνοθεσία: Πέτρος Χαραλάμπους
11.00 • CREEPY / Kuripi: Itsuwari no rinjin
(2016, Ιαπωνία, 130') Σκηνοθεσία: Kiyoshi Kurosawa

27|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.00 • ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΦΟΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ / The Idlers of the Fertile Valleys
(1978, Ελλάδα, 118') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.15 • ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ / El Espiritu De La Colmena
(1973, Ισπανία, 97') Σκηνοθεσία: Victor Erice

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
9.00 • SWEET DREAMS / Fai bei sogni / Όνειρα γλυκά
(2016, Ιταλία, Γαλλία, 134΄) Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio


ΕπαναληπτικΕς ΠροβοΛΕς

ΑΑΒΟΡΑ
28|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΕΡΓΕΝΗΣ / Bachelor
(1997, Ελλάδα, 120') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ /
Bella addormentata
(2012, Ιταλία, Γαλλία, 115') Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
10.20 • ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ / Election
(1999, ΗΠΑ, 103') Σκηνοθεσία: Alexander Payne

29|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΑΘΗΝΑ -
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ / Athens-Istanbul
(2008, Ελλάδα, 103') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85') Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
9.45 • ΠΛΑΓΙΩΣ / Sideways
(2004, ΗΠΑ, 126') Σκηνοθεσία: Alexander Payne

30|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ /
The Woman Who
Dreamed (1987, Ελλάδα, 105') Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ /Land and Freedom
(1995, M.Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία,
Ιταλία, Γαλλία, 109') Σκηνοθεσία: Ken Loach
10.15 • ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ /
Sangue del mio sanguea
(2015, Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, 106΄) Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr