european music day  

EMD 2013

   

facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

Από τις 4 στις 5  

apotis4stis5

   

Δίσκοι Μουσικής στο Χρόνο / blog  

music

   

Led Zeppelin / Live  

lz-live

   

Kraftwerk / Live  

   

MusicWorks Records  

musicworks

   

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2010

ΑΘΗΝΑ

Παρασκευή 18 Ιουνίου / Friday 18th

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ (Πειραιώς 100) – VIVA EUROPA 2010

Σε συνεργασία με το VIVA EUROPA 2010/ Με την υποστήριξη της FAQ

Ώρα Έναρξης 21:00

Ζωντανή αναμετάδοση από το Palau de les Arts Reina Sofia της Βαλένθιας στην Ισπανία.

- Carmen του Bizet από την Συμφωνική Ορχήστρα της Βαλένθιας

Διευθυνειο Zubin Mehta / Carmen, Elina Garanca

Σάββατο 19 Ιουνίου / Saturday 19th of June

ΠΑΛAΙΑ ΒΟΥΛΗ (Πλατεία Κολοκοτρώνη) Συνεργασία με το bar «Παλαιά Βουλή»

Groove Free Style / ΏραΈναρξης: 23.00

- Dj Ζάρκo

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ - Συνεργασία με το Rouster's Walk (Α. Ειρήνης 4 & Αιόλου).

Jazz, Blues / Ώρα έναρξης 17.30

- Dj Nek

- Simos & Co Electric Blues Band

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ - Συνεργασία με το LOOP

Freestyle, deep house, tech / Ώραέναρξης: 17.30

- Dub

- Noetic

- Dj Free

- Dj Nomik

- John Dalagelis

- Nikko Patrelakis

- Lostra

- Dj Kyros

- Olga Kouklaki

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - Συνεργασία με το FLORAL - (Θεμιστοκλέους 80)

Funk, Soul, Hip-Hop / ΏραΈναρξης: 18.00

- Medras

- Beat Ride

- Billa qause

- Ekos Quartet (Fortune & The Ant)

- Cryogenics

- Timewarp

- Blend aka Mishkin

ΠΛΑΤΕΙΑΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ - Σεσυνεργασίαμετο Jumping Fish

/ ΏραΈναρξης: 18:00

- LEON

- His Majesty the King of Spain

- ValsD*

- Lolek

- ΟρέστηςΝτάντος

- Rous

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣΔΗΜΟΥΑΘΗΝΑΙΩΝ (Πειραιώς 100) - STAGE SOUTHERN

Με την υποστήριξη της FAQ / Ώρα Έναρξης 17:30

- Warm Up

- Killimandjaro

- Tootsie Babes

- Natural Sound Revival

- Ska bangies

- Fundracar

BACARO (ΟδόςΣοφοκλέους 1)

Funk - Jazz / Ώρα έναρξης 23.00

-          MOMI (Music Street School): με τους Κώστας Μπαλταζάνης, Μάρκος Παπασιφάκης,

-          και τους μαθητές της σχολής

CLOSER - (ΓΚΑΖΙ)

Αmbient, soundscapes, Experimental sounds / ΏραΈναρξης 20.00

FANTASEED - ΓΚΑΖΙ (Οδός Τριπτολέμου 8)

Electro / Ώρα έναρξης 23.00

- Pop22Watt

- Οι Resident και Guest Djs του Fantaseed σε ένα πάρτυ αφιερωμένο στην

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής

HIGGS - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ (Ευπολίδος 4 & Απελλού 2)

Free Style / Hip-Hop / Reggae / Ώρα έναρξης: 00.30

- Mr. Soundproof & Kill Emil (Cast-a- Blast)

SIX D.O.G.S. - (ΟδόςΑβραμιώτου)

ΏραΈναρξης 19.00

- Kostas Tsioukas Dance Company Performance

YOGA BALA - ΨΥΡΡΗ (Οδός Ρήγα Παλαμίδου)

Electro / Ώρα έναρξης 23.00

- John Xenos

- George Fameliaris

- Loot Dj’s

- Urban Disco

Κυριακή 20 Ιουνίου / SUNDAY 20/6 :

ΠΑΛAΙΑ ΒΟΥΛΗ (Πλατεία Κολοκοτρώνη) Συνεργασία με το bar «Παλαιά Βουλή»

Free Style / Ώρα Έναρξης: 20.00

- Νίκος Μυλωνάς

ΠΛΑΚΑ - Συνεργασία με το ΓΙΑΣΕΜΙ ΚΑΦΕ-ΜΠΙΣΤΡΟ (Μνησικλέους 23 Πλάκα)

- Papavranousis Trio (Παπαδάτος Άγγελος, Ντάνης Γρηγόρης, Παπαβρανούσης Νίκος)

- Γιώργης Χριστοδούλου

- Sal.a.t.a The Band

- Βαγγέλης Μαρκαντώνης

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ - Συνεργασία με το Rouster's Walk (Α. Ειρήνης 4 & Αιόλου).

Soul, Funk, Acid / Ώρα έναρξης 18:00

- Dj Themis

- On Stage Live

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ - Συνεργασία με το LOOP

Freestyle, deep house, tech / Ώραέναρξης: 17.30

- Effections

- DJ G_

- Mezclasounds

- Bodj + Roman

- Vynal K

- Lex (aka Alex Radical )

- Lee Burton ( aka Liberto)

- Tolis Q

- Mikee

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ - Σε συνεργασία με το Jumping Fish

/ ΏραΈναρξης: 17.30

- Berlin Brides

- Travel Mind Syndrome

- Playground

- No Profile

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ - Με την υποστήριξη του

Rock, Indie, Electronica, Hip-Hop / Ώραέναρξης: 17:30

- Birthmark

- Duke Abduction

- Rosebleed

- Atria

- No Batter

- Expert medicine

- Space blanket

- Scrobius pip vs dan le sac (UK)

ΠΛΑΤΕΙΑΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ - Σεσυνεργασία Noiz Productions καιπεριοδικό Platform

ΏραΈναρξης: 17:30

- Dragostars

- Σκιές

- Billa Qause (B.Q.), J.Melik & Mc Yinka

- Blackout

- Neon-T.Lathos - CiscoKid

- Ψ

- Human

- Masta Pi (BE)

- Houseway

- Orthologistes

- Blackout

- Rockets In A Coma

- Bong Da City

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ (Πειραιώς 100) - SOUTHERN STAGE

Με την υποστήριξη της FAQ / Ώρα Έναρξης 17:30

- Satyros Larousse

- Madrakoukos

- Groove Busters

- Soul Mates

- Dr Vodkatini

- Ez A Divat

BACARO (ΟδόςΣοφοκλέους 1)

Funk - Jazz / Ώρα έναρξης 23.00

Brazilian Party - Σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής

FANTASEED - ΓΚΑΖΙ (Οδός Τριπτολέμου 8)

Electro / Ώρα έναρξης 23.00

- Pop22Watt

- Οι Resident και Guest Djs του Fantaseed σε ένα πάρτυ αφιερωμένο στην

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής

HIGGS - (Ευπολίδος 4 & Απελλού 2 - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ)

Roots / Ska / Reggae / Ώραέναρξης: 00.30

- Selecta PAR

SIX D.O.G.S. - (ΟδόςΑβραμιώτου)

ΏραΈναρξης 19.00

- Kostas Tsioukas Dance Company Performance

ΏραΈναρξης 22.00

- Me of Curse + Opening Act

Δευτέρα 21 Ιουνίου / MONDAY 21/6 :

ΊΔΡΥΜΑ Β&Μ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ - (Βας. Σοφίας 9 & Μέρλιν 1)

Συμμετοχική Όπερα, Ώρα έναρξης 18:00

- Κάτια Πάσχου, σοπράνο

- Μανώλης Λορέτζος, τενόρος

- Δημήτρης Παπαγεωργίου, βαρύτονος

- Μανώλης Παπασηφάκης, πιάνο`

ΠΑΛAΙΑ ΒΟΥΛΗ (Πλατεία Κολοκοτρώνη) Συνεργασία με το bar «Παλαιά Βουλή»

Groove Free Style / ΏραΈναρξης: 20.00

Σε συνεργασία με το bar «Παλαιά Βουλή»

- Θοδωρής Αποστολόπουλος

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ - Συνεργασία με το Rouster's Walk (Α. Ειρήνης 4 & Αιόλου).

Afro, Cuban, Latin / Ώραέναρξης 18:00

- Dj Nek & Dj Vesrus Back To Back

- Baclava Cubano

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ - Συνεργασία με το LOOP

Freestyle, deep house, tech / Ώραέναρξης: 17.30

- Playwright

- Klinik

- Chevy

- Tonny Lasar

- Bengoa

- Gus + Bonso

- Mr.Statik

- Kreon

- Lemos

ΠΛΑΤΕΙΑΒΑΡΝΑΒΑ

Free Style / ΏραΈναρξης: 20.00

- Χορωδία 3ου Δημοτικού Σχολείου

- Tequila Kseftila

- Force Majeure

- Johnny's Horse Feat. Nikos Strogioglou

- Προφίλ

- Klein Mein

ΠΛΑΤΕΙΑΚΟΤΖΙΑ - EUROPEAN STAGE

Rock, Indie, Funk / Ώραέναρξης: 17:30

Με την υποστήριξη του MAD TV & Best 92,6

- Black Scarf

- Rolland

- Noisea

- Kingdom of Lord Owl K.O.L.O. (CH)

- Lumiere Brother

- Fallulah (DK)

- Baby Guru

- Q Orchestra ft MC Coppa

- Le Peuple De L’Herbe (FR)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ - Σε συνεργασία με την Athens Voice

Ώρα Έναρξης: 17:30

- Yuris Accident

- Dustbowl

- Electric Litany

- The Boy

- Menta

- Meanie Geanies

- Absinth without Leaves

- Burger Project

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ (Πειραιώς 100) - ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΜΕΡΑ

Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Αθηνών / Με την υποστήριξη της FAQ

Ώρα Έναρξης 21:00

- Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων - Διευθύνει ο Ιωάννης Ελεφάντης

- Sinfonietta of Lausanne

- Simon Bolivar Youth Orchestra

- Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων

BACARO (Οδός Σοφοκλέους 1)

Funk - Jazz / Ώρα έναρξης 23.00

Jazz Closing Party - Σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής

- Ez A Divat

- Dj Viveta

HIGGS - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ

Roots / Ska / Reggae / Ώραέναρξης: 00.30

Ευπολίδος 4 & Απελλού 2

- NeaTPermaiK

METROPOLIS - Συνεργασία με το Best Radio (……).

Dance Closing Party / Ώραέναρξης 00:30

- ESU

- EGW

Σημειώσεις:

1. Loop Bar: Το στήσιμο (που δεν περιλαμβάνει τρύπημα εδάφους) θα γίνει στο εξωτερικό

χώρο του μαγαζιού όπου υπάρχουν οι καρέκλες και τα τραπέζια του.

2. Μουσείο Λαϊκής Τέχνης: Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στον εσωτερικό χώρο

του cafe της ΕΠΑΣΚΤ (ΥΠ.ΠΟ)

3. Παλαιά Βουλή: Το στήσιμο θα παραμείνει στο εσωτερικό χώρο του μαγαζιού ενώ θα

τοποθετηθούν μόνο ηχεία στο εξωτερικό χώρο του μαγαζιού όπου υπάρχουν οι καρέκλες

και τα τραπέζια του.

4. Yoga Bala: Το στήσιμο (που δεν περιλαμβάνει τρύπημα εδάφους) θα γίνει στο μπροστινό

χώρο του μαγαζιού μεταξύ του μαγαζιού και του πεζόδρομου.

5. Fantaseed: Το στήσιμο θα παραμείνει στο εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.

6. Θησείο: Οι εκδηλώσεις αυτές θα περιέχουν μόνο απλή μικροφωνική ενίσχυση.

Στις 22/06, θα παρουσιαστούν παιδική χορωδία και εργαστήριο μουσικής Δωματίου

(του εθνικού Ωδείου) και στη συνέχεια Trio ή Quartet με Πιάνο. Στις 23/06, προτείνουμε

να διατεθεί ολόκληρο στην Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων με *

7. Πλατεία Κεραμικού: ΟΙ εκδηλώσεις αυτές θα περιέχουν μόνο απλή ενίσχυση

με μικρή τράσα και φώτα

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Σαββάτο 19/6

  

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ:

ώρα έναρξης, 11 το πρωί

μουσική παρέλαση από την Φιλαρμονική ορχήστρα του Δήμου Περιστερίου.

ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ: Street Party

ώρα έναρξης 21:30

καλεσμένους dj's.

Κυριακή 20/6

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ: Κεντρική σκηνή των εκδηλώσεων

Ώρα έναρξης 20:30

Ορχήστρα Σύγχρονου Τραγουδιού Δημοτικού Ωδείου

Antidotum Tarantulae

Εύα Λουκάτου και ομάδα Φ

Τζιβαέρι

Παράλληλα, θα λειτουργεί εργαστήριο μουσικό-κινητικής (μουσική προπαιδεία) για παιδιά,

σε συνεργασία με τα τοπικά ωδεία. Έναρξη 19:30.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ (Εναλλακτικά Άλσος): Συναυλία από νεανικά σχήματα του

Περιστερίου, σε συνεργασία με ωδεία και σχολεία.

Ώρα έναρξης 20:30

Δευτέρα 21/6

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ:

ώρα έναρξης, 11 το πρωί

Μουσική παρέλαση από την Φιλαρμονική ορχήστρα του Δήμου Περιστερίου.

ΜΕΤΡΟ ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟΥ: Ένα 4ωρο τουλάχιστον πρόγραμμα, με την συμμετοχή χορωδιών

από τα τοπικά ωδεία, συνοδεία πιάνου, εντός του κλειστού χώρου του Μετρό.

Ώρα έναρξης 13:00

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ:

Ώρα έναρξης 20:30.

-          Λαϊκό και παραδοσιακό πρόγραμμα από τις αντίστοιχες ορχήστρες των τοπικών

-          ωδείων (Εθνικό, Δημοτικό).

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ: Συναυλία με τους

Ορχήστρα Νέων Δημοτικού Ωδείου

- Ελεάννα Ζεγκινόγλου

- Ματ σε 2 υφέσεις

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΥΡΜΙΖΗ-ΝΙΚΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ  

   

stereogum

   

jamendo

   

last.fm

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr