european music day  

EMD 2013

   

facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

Από τις 4 στις 5  

apotis4stis5

   

Δίσκοι Μουσικής στο Χρόνο / blog  

music

   

Led Zeppelin / Live  

lz-live

   

Kraftwerk / Live  

kraftwerk-live

   

MusicWorks Records  

musicworks

   

Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2011

ΑΘΗΝΑ/ ATHENS

Κυριακή 19 Ιουνίου/ Sunday 19th of June

ΠΑΛΙΑΒΟΥΛΗ - Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Free Style Mood/ Ώραέναρξης: 20:00

Dj Zarko Vs Dj John K        

Δευτέρα 20 Ιουνίου/ Monday 20th of June

ΠΑΛΙΑΒΟΥΛΗ - Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - KolokotroniSq.

House, Lounge House / Ώραέναρξης: 21:00

Dj Mario + Live Sax

ΜΟΥΣΕΙΟΑΚΡΟΠΟΛΗΣ / Acropolis Museum

ΚλασσικήΜουσική / Ώραέναρξης: 21:00

ΗΣυμφωνικήΟρχήστραΔήμουΑθηναίωνυπότηνΜουσικήΔιεύθυνσητουΜιχάληΟικονόμουθαερμηνεύσει Antonio Vivaldi «ΗΆνοιξη», (Σόλοβιολί: ΈφηΧριστοδούλου), Astor Piazzolla «Primaveraportena», (Σόλοβιολί: ΈφηΧριστοδούλου), Leo Delibes: «Sousledome epais», απότηνόπερα Lakme, (Σοπράνο: ΣοφίαΚαρβουνάκαιΜέτζοσοπράνο: ΈφηΜηνακούλη) καιτου PiotrIlyich Tchaikovsky: «Valsedesfleurs», απότομπαλέτοΟΚαρυοθραύστης

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ / Technopolis

Κινηματογραφική, Ορχηστρική / Ώρα έναρξης: 18:00

Semiacoustiq 4tet της ΟΣΜ της ΕΡΤ

Γιώργος Βαρσαμάκης

Εργαστήρι Μουσικής Δωματίου - Ορχηστρικά σύνολα του Ωδείου Νίκου Σκαλκώτα

Oticons Ensemble

Marios Strofalis Quartet

Ezster Horgas Ensemble (Hu)

BACARO

(Σοφοκλέους 1)

Artistic, Cuban Project/ Ώραέναρξης: 22:00

Sexteto Κουβανών μουσικών με 2 χορευτές, παρουσιάζουν πολυθέαμα, μείξη από Κουβανέζικη μουσική, μοντέρνο χορό, Κουβανέζικη "trova" και Αφροκουβανέζικους ρυθμούς. Διεύθυνση: YoelSoto.

Tρίτη 21 Ιουνίου/ Tuesday21st of June

LOOP - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / AssomatonSq.

Dub, Dubstep, Breaks, Drum n Bass/ Ώραέναρξης: 17:00

Reggaelise Dub

Jeph1 b2b Narel

Alex Dizta 'mechanoid audio'

Evry (UK)  

Satori 101 Nu skool breaks

Josh 'J-Man' Lear (UK)  

Kenesis

DJ Kredo

Junior K

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ/ Varnava Sq.

Ηλεκτρικό και Ακουστικό, Trad-pop- Rock/ Ώρα έναρξης: 18:30

Klein Mein

Βαγγέλης Μαρκαντώνης

Ρακοσυλλέκτες

Tequila Kseftila

Mr P + Parkour Team URS

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / Delfiko Conservatory

(Κορινθίας 6, Αμπελόκηποι)

Κλασική μουσική, Ώρα έναρξης: 11.00

Angelique Tragin

Baroque and Blue

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ/ Klafthmonos Sq.

Σε συνεργασία με την Noiz Productions

Hip-Ηop / Ώραέναρξης: 17:30

Selector nesco meets OldJohn

People On Track

Περιπλανόμενος

Outkast exellence

SoulN.e.k. & Rsn

Killah P

6aria

Kill Emil & Elephant Phinix

FlyByWire

Εξωσμικός

Neon B- music

Νέα Τάξη Πραγμάτων

CoronaVirus

Flowjob

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Funk, DeepHouse / Ώρα έναρξης: 21:00

DjMr. B

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ/ KotziaSq.

Funk, Reggae, Ska/ Ώρα έναρξης: 18:00

Sad disco

Skanontropo

Ades potes

Fundracar

Panonia All Star Ska Orchestra (Hu)

ΙΔΡΥΜΑ Β. & Μ. ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ - Αμφιθέατρο /B & M THEOCHARAKIS FOUNDATION

Jazz, Musical Retro, Ώραέναρξης / Starting time: 21:00

Μια μουσική παράσταση-αποκάλυψη του πλούτου της ελληνικής μουσικής του μεσοπολέμου, με την Σία Κοσκινά, ηθοποιός musical -Μπάμπης Βελισσάριος, τραγούδι - Θάνος Πολύδωρας, τραγούδι - Δαυίδ Ναχμίας, ενορχήστρωση - Βαγγέλης Κατσαρέλης, τρομπέτα - Jaime Smith, βιολί - Μαρίνος Γαλατσινός, φλάουτο - Άγγελος Τζαμαρίας, τρομπόνι .

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ - ΑΙΘΡΙΟ/ Byzantine Museum

Παλιά Μουσική / Ώρα έναρξης: 21:00

Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων και Μικτή Χορωδία υπό την Διεύθυνση του Σταύρου Μπερή

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ / Institut Francais d’Athenes

(Οδός Σίνα)

Μίκης Θεοδωράκης/ Ώρα έναρξης: 19:00

Παρουσίαση του βιβλίου «Mikis Theodorakis parlui-meme» του Γιώργου Αρχιμανδρίτη ( Εκδόσεις Actes Sud), παρουσία του συνθέτη. Συναυλία με τη Νένα Βενετσάνου, την Έλενα Μουζάλα (πιάνο), τη Βιβή Γκέκα (μαντολίνο), τον Σταύρο Αγαννιώτη (κιθάρα) και τον Σόλη Μπαρκή (κρουστά)

ΣΥΝΤΑΓΜΑ / Suntagma Sq.

Percussions Cross-Road / Ώρα έναρξης: 18:00

Batala

Batuca

SeliKanou

ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ

Ώρα έναρξης: 19:00

Παρέλαση Κρουστών από τις ομάδες και σχήματα των

Batala, Batuca

ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

Παρέλαση Φιλαρμονικής Ορχήστρας Δήμου Αθηναίων

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ - Κήποι / Athens Concert Hall - Megaron (Gardens)

Ορχήστρες και Μουσικά σύνολα / Ώρα έναρξης 20.00

"Metallon" Χάλκινα Πνευστά της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών με την Βάσια Ζαχαροπούλου, φωνή και τον Σπύρο Λάμπουρα, κρουστά.

Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ - Μουσική διεύθυνση: Ανδρέας Πυλαρινός

Melos Brass- Συμπράττουν μέλητων Χάλκινων Πνευστών της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ

Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής και το Κουιντέτο του Δημήτρη Καλαντζή

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» - Μέγαρο Μουσικής Αθηνών / MusicLibraryofGreece - AthensConcertHall

Νότες & Λέξεις για μικρούς και μεγάλους / Ώρα έναρξης: 18:30

Encardia

Αλέξανδρος Χρηστίδης, κρουστά

Κουιντέτο Χάλκινων Πνευστών ΑΣΟΝ

Συγκρότημα παραδοσιακής Ιρλανδικής μουσικής KELTOI

Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών «Αίολος»

Camerata Junior

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin - Keramikos

(Μ. Αλέξανδρου 111 )

Jazz, Funk/ Ώρα έναρξης: 19:00

Sun Electric Dopperman

Radio Sol

ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ / Technopolis

World, Trad/ Ώρα έναρξης: 18:00

Μάρθα Mαυροειδή

Aroma mediteraneo

Kent orchestra (Tr)

Γεωργία Νταγάκη

Γιάλα

BACARO

(Σοφοκλέους 1)

Ειρήσθω εν παρόδω/ Ώρα έναρξης: 22:00

MAD CLUB

(Δεκελέων 12, Γκάζι )

Ώρα έναρξης: 11:00 μμ

Dj-set:

Αντώνης Σιακφάς (electro, ebm, new wave)

Γιώργος Αzrael Σαφελάς (future pop, synth pop)

MOSAIKO CAFE COCTAIL BAR

(Λαοδίκης 30 Γλυφάδα)

Electronica, postrock, darkambient/ Ώραέναρξης 21:30

Parallel worlds

Τετάρτη 22 Ιουνίου/ Wednesday 22th of June

LOOPΠΛΑΤΕΙΑΑΣΩΜΑΤΩΝ / Assomaton Sq.

Loop presents: Web Radios and Residents / Ώραέναρξης 17:00

Cannibal Radio: Yanman Feat Lusty Apricot + Simos Ares + Mr.M

Viasound Radio: Andreas Z + Yannis K

Dance Radio: Mr Mario

Electric Dreams Radio: Analog Trip

Mikee

Lucien Dubazz

Ignatios Dub

ΠΛΑΤΕΙΑΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ / Keramikos Sq.

(ΈξοδοςΜέτρο)

POSTBLOO presents PORTABLE BUBBLE JUKEBOX

Pop, Electro Dance/ Ώραέναρξης: 18:00

Parania

Kid Flick

Pan pan

Echovolt Djs

DJ mode

Pop22Watt

ΠΛΑΤΕΙΑΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ/ Klafthmonos Sq.

Σε συνεργασία με την Athens Voice

Ώρα έναρξης: 17:30

Raintear

EggHell

Joalz

MariettaFafouti

DrAtomik

MickeyPantelous

DimitrisVassilakis

Παλιά Βουλή - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ PaliaVouli - KolokotroniSq.

Ώρα έναρξης: 21:00

Soulfoul House, Dj Betty

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ/ Kotzia Sq.

Electro, Pop, Rock / Ώρα έναρξης: 18:00

S.e.x.

Bibibo 64

Morphologue (Ch)

The bet

Brothers in plug

Expert medicine

MANI (Fr)

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΜΟΥΣΕΙΟ- ΑΙΘΡΙΟ/ Museum of Byzantine Culture

Συμφωνική Δήμου Αθηναίων/ Ώρα έναρξης: 21:00

Η Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων υπό την Μουσική Διεύθυνση του Μιχάλη Οικονόμου θα ερμηνεύσει AntonioVivaldi «Η Άνοιξη», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), AstorPiazzolla «Primaveraportena», (Σόλο βιολί: Έφη Χριστοδούλου), LeoDelibes: «Sousledome epais», από την όπερα Lakme, (Σοπράνο: Σοφία Καρβουνά και Μέτζο σοπράνο: Έφη Μηνακούλη) και του PiotrIlyichTchaikovsky: «Valsedesfleurs», από το μπαλέτο Ο Καρυοθραύστης

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ

(Οδός Σίνα)

Jazz/ Ώρα έναρξης: 21:00

Με το νεαρό πιανίστα, Νικόλα Αναδολή, νικητή του Grand Prix De La Ville De Paris στο μεγάλο διεθνή διαγωνισμό piano – jazz   «Martial Solal», τον Οκτώβριο του 2010, τον Σωτήρη Αναδολή (κρουστά), και τον Δημήτρη Γουμπερίτση (κοντραμπάσο)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Ώρα έναρξης: 18:30

Ωδείο Δήμου Αγ. Δημητρίου έργα για κλασσικές κιθάρες

Ωδείο Δήμου Αγ. Δημητρίου - Κουαρτέτο σαξόφωνων

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin- Keramikos

(Μ. Αλέξανδρου 111 )

Dub, Electro, Folk/ Ώραέναρξης: 20:00

ElektroBalkana Live

PURE BLISS

(Ρόμβης 24Α Σύνταγμα)

Latin, Tango/ Ώραέναρξης: 21:00

Ορχήστρα Janet Kapuya

Συμμετέχουν οι χορευτές Leonardo Gomez και Μαργαρίτα Πλέσσα

BACARO

(Σοφοκλέους 1)

Ώρα έναρξης: 22:00

Free Time Quintet Feat Miranda Verouli

MAD CLUB

(Δεκελέων 12, Γκάζι)

Ώρα έναρξης: 11:00 μμ

Dj- Set : ΚώσταςΘεοδωράκης (Almost There-www.waveradio.gr), Electro, Pop, Rock, Clash

MOSAIKO CAFE COCKTAIL BAR

(ΛΑΟΔΙΚΗΣ 30 ΓΛΥΦΑΔΑ)

Pagan poetry, Rare Grooves, Indie, Alternative, Electric Tunes, Dark/ Ώραέναρξης: 21:30

Οι M & Fproductions σεμιαβραδιά Folieadaux: μιακατάστασηστηνοποίαδυοάτομαπουσχετίζονταιστενάαναπτύσσουνένακοινόπαραλήρημα.

Πέμπτη 23 Ιουνίου/ Thursday 23rd of June

LOOP - ΠΛΑΤΕΙΑΑΣΩΜΑΤΩΝ / Asomaton Sq.

House, Tech-house, Techno, Electro/ Ώραέναρξης: 17:00

Loop Presents: Label Nights Resident & more

Quantized Music: Tolis Q

Dieb Audio: John Dalagelis

Orfeas Recordings ; Kreon + Lemos + Tony Lazar

Avaton Recordings : Mikele

Olga Kouklaki

Noetic

Manu

Roman

ΠΑΛΙΑΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ/ Palia Vouli - Kolokotroni Sq.

Ώραέναρξης: 21:00

Soul Foul House

Dj Betty

ΣΑΛΑΝΤΙΝ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ / Saladin - Keramikos

(Μ. Αλέξανδρου 111)

New Orleans Hot Jazz / Ώραέναρξης:20:00

Black Jack

YOGA BALA

(ΡήγαΠαλαμήδου 5/7, Ψυρρή)

Disco, Electro, Techno / Ώραέναρξης: 18:00

Astytekk

Γ

Hospital DJs (Zorz & Slydex)

Jordan

Methi

PURE BLISS

(Ρόμβης 24ΑΣύνταγμα)

Swing/ Ώρα έναρξης: 21:00

Ορχήστρα Γιώργης Χριστοδουλου

Συμμετέχει η χορευτική ομάδα AthensLindyHop

MAD CLUB

(Δεκελέων 12, Γκάζι)

Indie, Pop, Rock, Female Vocals,Alternative rock

Ώραέναρξης: 22.00

Live: Playground Theory

Drama Queen  

Color Temple

After Live-Dj-Set: ΛάμπροςΜπαλάσκας+Guest, (Indie Rock, Shoegaze, Alternative)  

                      

MOSAIKO CAFE COCKTAIL BAR

(Λαοδίκης 30, Γλυφάδα)

Ώραέναρξης: 21.30

J Pop, Club Pop New Jazz Grooves, 60s ye ye pop, Bossa Nova, Tropical Disco/ Ώραέναρξης: 21:30

Dj vouno (Βουνό)

CITY UNITY COLLEGE

(Θησέως 15-17 Σύνταγμα)

Ώρα έναρξης: 17:30

Warm up by Dj KD

Poordream

Jumping Judas

Elica

BLEND MISHKIN & MC BNC (CAST-A-BLAST)

   

stereogum

   

jamendo

   

last.fm

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr