Παρασκευή 15 Νοέμβριος 2019

17/11 ~ 27/11 / 2016

Πρόγραμμα

ΤΡΙΑΝΟΝ

17|ΠΕΜΠΤΗ
5.45 • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΡΕΜΠΡΑΝΤ / Rembrandt’s Daughter
(2015, Ελλάδα, 85’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.30 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106’)
Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.30 • ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ / Sweet Bunch
(1983, Ελλάδα, 154’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Νικολαϊδης
18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • ΛΙΜΟΥΖΙΝΑ: ΚΩΜΩΔΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ /
Limo: a comedy of misunderstandings
(2013, Ελλάδα, 92’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • AFTERIMAGE / Powidoki
(2016, Πολωνία, 98’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda


10.00 • Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / Zerkalo
(1974, ΕΣΣΔ, 165’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
19|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.50 • ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ HORME PICTURES ΚΑΙ ΤΟΥ NEW YORK COLLEGE
(100’)
6.50 • ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ / Nel nome del padre
(1971, Ιταλία, 115΄))
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.
10 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE /
Ernellaek Farkaseknal
(2016, Ουγγαρία, 81’)
Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
20|ΚΥΡΙΑΚΗ
5.00 • ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΟΣ
/ The Colors of Iris
(1974, Ελλάδα, 117’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
ΒΟΥΒΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ
7.15 • ΦΑΟΥΣΤ / Faust
(1926, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 107’)
Σκηνοθεσία: F.W. Murnau
9.15 • Η ΘΥΣΙΑ / Offret
(1986, Σουηδία, Γαλλία, 149’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
21|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / Dying in Athens
(2006, Ελλάδα, 103’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΛΥΚΙΑ ΕΞΑΨΗ / Tatarak
(2009, Πολωνία, 85’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
9.45 • ΣΟΛΑΡΙΣ / Solaris
(1971, ΕΣΣΔ, 115’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
22|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ / The Descendants
(2011, ΗΠΑ, 115’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΡΕΠΟΡΤΕΡ /
Professione: Reporter
(1975, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, 124’)
Σκηνοθεσία: Michelangelo Antonioni
10.30 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ
ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85’)
Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
23|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / A Foolish Love
(1981, Ελλάδα, 121’)
Σκηνοθεσία: Γιώργος Πανουσόπουλο
8.15 • H ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ /
La vie est a nous (1936, Γαλλία, 96’)
Σκηνοθεσία: Jean Renoir, Jacques
Becker, Jean-Paul Le Chanois, Jacques B.
Brunius, Henri Cartier-Bresson, Maurice
Lime, Pierre Unik, Andre Zwoboda
10.15 • ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ’36 / Days of
36 (1972, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος


ΑΑΒΟΡΑ
17|ΠΕΜΠΤΗ
6.00 • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ / I Dream of
My Friends (1993, Ελλάδα, 114’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • VIVA LA MUERTE
(1971, Γαλλία, Τυνησία, 90’)
Σκηνοθεσία: Fernando Arrabal
10.00 • ΠΟΛΙΤΗΣ ΡΟΥΘ /
Citizen Ruth (1996, ΗΠΑ, 106’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • NEBRASKA
(2013, ΗΠΑ, 115’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ /
Edge of Night (2000, Ελλάδα, 112’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
10.30 • 24 WEEKS / 24 Wochen
(2016, Γερμανία, 103’)
Σκηνοθεσία: Anne Zohra Berrached
19|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.45 • Delivery
(2004, Ελλάδα, 100’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.45 • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΥΧΤΑ /Buongiorno, notte
(2003, Ιταλία, 106’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
8.45 • ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / Nostalghia
(1983, ΕΣΣΔ, 125’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
11.00 • ΛΑΣΠΗ ΣΤ’ ΑΣΤΕΡΙΑ /Wild River
(1960, ΗΠΑ, 110’)
Σκηνοθεσία: Elia Kazan
20|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.30 • ΚΡΥΦΗ ΕΡΩΜΕΝΗ / Vincere
(2009, Ιταλία-Γαλλία, 128’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
7.00 • ΟΙ ΓΡΟΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ /I pugni in tasca
(1965, Ιταλία, 108’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.00 • ΑΝΤΡΕΪ ΡΟΥΜΠΛΙΩΦ /Andrei Rublev
(1956, ΕΣΣΔ, 205’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
21|ΔΕΥΤΕΡΑ
4.45 • ΒΑΡΙΕΤΕ / Variete
(1984, Ελλάδα, 100’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • QUIT STARING AT MY PLATE / Ne gledaj mi u pijat
(2016, Κροατία, Δανία, 105’)
Σκηνοθεσία: Hana Jusic
8.30 • COLLECTOR / Kollektor
(2016, Ρωσία, 75’)
Σκηνοθεσία: Aleksey Krasovskiy
10.00 • ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ / Once Upon a Time in
Anatolia
(2011, Τουρκία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 157΄)
Σκηνοθεσία: Nuri Bilge Ceylan
22|ΤΡΙΤΗ
5.00 • Beautiful People
(2001, Ελλάδα, 105)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE / Ernellaek Farkaseknal
(2016, Ουγγαρία, 81’)
Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
8.30 • MY FATHER’S WINGS /
Babamin Kanatlari
(2016, Τουρκία, 101’)
Σκηνοθεσία: Kivanc Sezer
10.30 • Στάχτες και Διαμάντια
/ Popiol i diament
(1958, Πολωνία, 103’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
23|ΤΕΤΑΡΤΗ
5.00 • ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ / I’m Tired of Killing Your Lovers
(2002, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106’)
Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.00 • ZOOLOGY / Zoologiya
(2016, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία, 83’)
Σκηνοθεσία: Ivan I. Tverdovskiy
10.45 • MOΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ /
Modern Times (1936, HΠΑ, 87’)
Σκηνοθεσία: Charlie Chaplin
24|ΠΕΜΠΤΗ
5.30 • ΔΕΣΜΑ ΑΙΜΑΤΟΣ / Blood Ties
(2012, Ελλάδα, 88’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.15 • GREEN HORSE RUSTLERS
(2016, Τσεχία, 90’)
Σκηνοθεσία: Dan Wlodarczyk
9.00 • Aaaaaaaah!
(2015, Μεγ. Βρετανία, 79’)
Σκηνοθεσία: Steve Oram
10.30 • ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ / The Element of
Crime (1984, Δανία, 104’)
Σκηνοθεσία: Lars Von Trier
25|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
4.45 • ΜΕΛΟΔΡΑΜΑ; / Melodrama?
(1980, Ελλάδα, 93’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • HOUSE OF OTHERS
(2016, Γεωργία, Ισπανία, Ρωσία,
Κροατία, 103’)
Σκηνοθεσία: Russudan Glurjidze
8.30 • THE LURE / Corki dancingu
(2015, Πολωνία, 92’)
Σκηνοθεσία: Agnieszka Smoczynska
10.15 • ΣΤΑΛΚΕΡ / Stalker
(1979, ΕΣΣΔ, 163’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
26|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.15 • ΤΑ ΟΠΩΡΟΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ / The fruit-earing trees of Athens
(2010, Ελλάδα, 94’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.00 • ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivanovo Detstvo
(1962, ΕΣΣΔ, 84’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
7.45 • ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΨΥΧΗ
(2016, Ελλάδα, 80’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Κορνήλιο
9.15 • TΟ ΑΓΟΡΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ / Boy on the Bridge
(2016, Κύπρος, 90’)
Σκηνοθεσία: Πέτρος Χαραλάμπους
11.00 • CREEPY / Kuripi: Itsuwari no rinjin
(2016, Ιαπωνία, 130’)
Σκηνοθεσία: Kiyoshi Kurosawa
27|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.00 • ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΦΟΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ / The Idlers of the Fertile Valleys
(1978, Ελλάδα, 118’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.15 • ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ / El Espiritu De La Colmena
(1973, Ισπανία, 97’)
Σκηνοθεσία: Victor Erice

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
9.00 • SWEET DREAMS / Fai bei sogni / Όνειρα γλυκά
(2016, Ιταλία, Γαλλία, 134΄)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
ΕπαναληπτικΕς ΠροβοΛΕς
ΑΑΒΟΡΑ
28|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΕΡΓΕΝΗΣ / Bachelor
(1997, Ελλάδα, 120’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ /
Bella addormentata
(2012, Ιταλία, Γαλλία, 115’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
10.20 • ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ / Election
(1999, ΗΠΑ, 103’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
29|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΑΘΗΝΑ -
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ / Athens-Istanbul
(2008, Ελλάδα, 103’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85’)
Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
9.45 • ΠΛΑΓΙΩΣ / Sideways
(2004, ΗΠΑ, 126’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
30|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ /
The Woman Who
Dreamed (1987, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ /Land and Freedom
(1995, M.Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία,
Ιταλία, Γαλλία, 109’)
Σκηνοθεσία: Ken Loach
10.15 • ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ /
Sangue del mio sanguea
(2015, Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, 106΄)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio

various photos

old autos

black & white

reflections

 28-various photos

 

Chrysler imperial 1932 

 

black white 01

 

 reflections P1040815

             

Φωτογραφίες από

Εξώφυλλα Δίσκων

digital images

air show 2005

Ιστορικό Rally

Ακρόπολις

eloy   digital images pic061 2   airshow 1035   No 66 FIAT 500 1969
             

photonews

cafe cafe bars

 

bars

 

mousikes skines live

mpyraries

 

clubs

 

mezedopoleia

nick cave 0

facebook icon  blogger icon youtube icon

 

Νοέμβριος 2019
ΔΤΤΠΠΣΚ
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

cinema

Μας αρέσουν

 
xrysostomio

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΟ Rock Bar

 
melismata

Μελίσματα / Μεζεδοκαφενείο

 
to trikyklo

Το Τρίκυκλο / Μεζεδοπωλείο

 
blackbird bar

BLACKBIRD bar

magazines logo