facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου  

e.k.k. images

   

IMDb  

imdb

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

photonews

   

musicnews

   

7o Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας 2016

ethno fest-201623/11 μέχρι 27/11 2016

Κινηματογράφος Άστορ / Σταδίου 28, Αθήνα

Το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας παρουσιάζει την έβδομη και μεγαλύτερη έως τώρα εκδοσή του, που θα πραγματοποιηθεί από τις 23 έως τις 27 Νοεμβρίου, για πρώτη φορά στον κινηματογράφο Άστορ.
Οι περισσότερες από 50 ταινίες του φετινού προγράμματος, μοιρασμένες σε έξι τμήματα (Πανόραμα, Φοιτητικές Ταινίες, Ειδικές Προβολές, Αφιερώματα, Άϋλη Πολιτιστική Κληρονομιά και Summer School), προσφέρουν μια πανοραμική εικόνα της πρόσφατης παγκόσμιας παραγωγής στον χώρο του εθνογραφικού κινηματογράφου, ενώ οι μικρές-μεγάλες ιστορίες που διηγούνται ανοίγουν παράθυρα με εξαιρετικά ενδιαφέρουσα θέα στον κόσμο.
Ταινίες από την Αμερική, τη Ρωσία, τη Βραζιλία αλλά και από τη Γαλλία, το Τατζικιστάν, την Κύπρο, την Τουρκία και φυσικά την Ελλάδα μεταξύ άλλων, καταγράφουν και αναλύουν θέματα που αφορούν την βιωμένη πραγματικότητα ανθρώπων και ομάδων από ολόκληρο τον πλανήτη: εικόνες της καθημερινότητας σκαφτιάδων που ψάχνουν για μύδια στις τεράστιες λασπώδεις πεδιάδες του Maine (At Low Tide/Στην Άμπωτη της Anna Grimshaw, USA), διαδέχονται εκείνες της ζωής δυο ομόφυλων οικογενειών, που βρήκαν τον τρόπο να υπάρξουν μέσα σε μια νομικά γκρίζα ζώνη στην Ελβετία (Extended Family/Εκτεταμένη Οικογένεια της Ramona Sonderegger, CH).
Μία μικροσκοπική χριστιανική εκκλησία στη Λεμεσό της Κύπρου γίνεται φιλόξενος τόπος λατρείας για Βουδιστές μετανάστες (Water Church/Εκκλησία του Νερού της Καίτης Παπαδήμα, CY, UK) τη στιγμή που ένας από τους μακροβιότερους αγροτικούς συνεταιρισμούς Αφροαμερικανών στο νότιο Μισσισσιππί παλεύει ν' αντισταθεί στην βιομηχανοποιημένη γεωργία (Portrait of a Cooperative/Πορτρέτο ενός Συνεταιρισμού της Sarah Franzen, USA) κι ένας επίδοξος σούπερσταρ ράπερ που ζει στις φτωχογειτονιές της Μοζαμβίκης περιμένει την ευκαιρία του να λάμψει (Maputo των João Graça και Fábio Ribeiro, ΜΖ). Όλες αυτές και πολλές περισσότερες ιστορίες ενός κόσμου που αλλάζει ξεδιπλώνονται στο πανί με τον μοναδικό τρόπο που μόνο η οπτική ανθρωπολογία μπορεί να τις διηγηθεί.
Οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους

Πρόγραμμα    http://www.ethnofest.gr/el/festival

Εισιτήρια
Τιμές εισιτηρίων: 2 ευρώ ανά προβολή | 5 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο | 10 ευρώ περιορισμένος αριθμός καρτών διαρκείας για όλες τις ημέρες του φεστιβάλ
Η είσοδος στις προβολές του αφιερώματος «Εθνογραφικές προσεγγίσεις των κοινωνικών ρόλων του φύλου» είναι δωρεάν.
Είσοδος ελεύθερη για ανέργους και φοιτητές.

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα 2016

drama festival athens-201620/10 μέχρι 26/10 2016

Κινηματογράφος Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων)

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν» που έχει αποδείξει έμπρακτα την αγάπη του για την ταινία μικρού μήκους.
Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων περιοδεύει με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.
Στις 20-26/10 στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν:
το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ
και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.
ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για το «Νανούρισμα της Μαρίας»
Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής αλλά και το πλουσιότερο διαγωνιστικό μικρού μήκους στην ιστορία του, το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έδωσε και φέτος το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες.
Αλλά και αυτούς που επιμένουν στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.
Από τις 209 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 62 ταινίες που διεκδίκησαν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 6 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετείχαν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι.
Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίστηκαν, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.
Είναι φανερό πως η οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μεγάλη μερίδα των νεαρών δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες. Το θέμα της αυτοκτονίας μοιάζει να απασχολεί αρκετούς αυτήν την χρονιά.
Σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό διευθυντή Αντώνη Παπαδόπουλο «για πρώτη φορά η κρίση εισέρχεται τόσο δυναμικά στην θεματολογία -κυρίως ως φόντο ανθρώπινων ιστοριών. Φαίνεται πως η κοινωνία της κρίσης κινητοποιεί συνειδήσεις και πυροδοτεί καλλιτεχνικές ανησυχίες».
Φέτος ακόμα περισσότεροι σκηνοθέτες καταπιάνονται με το προσφυγικό και ειδικότερα με την άφιξη των μεταναστών στα ελληνικά νησιά και τις συνεχιζόμενες τραγωδίες στο Αιγαίο (κάποιοι μάλιστα εστιάζουν στα παιδιά), καταδεικνύοντας τα γρήγορα αντανακλαστικά της ταινίας μικρού μήκους.
Τα ψυχοδράματα έχουν την τιμητική τους (γηρατειά, ανημπόρια, αλτσχάϊμερ, θάνατος, σχέσεις εξάρτησης, ψυχοπάθεια), ενώ οι κωμωδίες κάνουν αισθητή την απουσία τους. Η έκτρωση, η αποβολή, η διαχείριση του πένθους, η βία των ίδιων των παιδιών ως απάντηση στο αίσθημα της απόρριψης, το εκπαιδευτικό σύστημα, η αντιμετώπιση του «ξένου», αποτελούν μερικές ακόμα θεματικές. Το γκέι στοιχείο είναι φέτος παρόν και μέσα από μια λεσβιακή ερωτική ιστορία.
Πολλοί, ίσως περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους:
Μ.Παπαδημητρίου, Μ.Μαυροματάκη, Β.Ανδρεαδάκη, Σ.Σεϊρλή, Ν.Μεντή, Ρ.Οικονομίδου, Θ.Τζήμου, Λ.Παπαληγούρα, Πρ.Αλειφερόπουλο, Ε.Τρίγγου, Κ.Σαμαρά, Γ.Παπαδόπουλο, Α.Αϊδίνη, Γ.Σκαφιδά, Μ.Γιαννάτου, Αρ.Μουτούση, Μ.Κεχαγιόγλου.
Η κριτική επιτροπή του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας , αποτελούμενη από τους
Πρόεδρο
Ανδρέα Πάντζη
Μέλη
Ρόμπενσον Ντ. Εκσιέλ
Νάνσυ Μπινιαδάκη
Πάνο Παππά
Ανδρέα Σινάνο

Πρόγραμμα
ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου
Thursday 20 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
19:00 – 21:00
"Αόρατος" 29' "Invisible"
Κώστας Γεραμπίνης Kostas Gerampinis
"Unattended item " 13' "Unattended item "
Φίλιππος Βοκοτόπουλος Filippos Vokotopoulos
"Smoke in the water" 24' "Smoke in the water"
Σπυρίδων Παπασπύρου Spiridon Papaspirou
"Ρήξη τυμπάνου" 19' "Deaf trap"
Κινηματογραφικό Εργαστήριο Cinema Lab
Κ.Λ. Ηλιούπολης Local Film Club of Ilioupoli
"Ταξί" 12' "Taxi"
Συνοδινός Μοσχίδης Synodinos Moschidis
"Pet" 11' "Pet"
Χρήστος Μωραΐτης Chris Moraitis
Πέμπτη 20 Οκτωβρίου
Thursday 20 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Θεατής" 18' "The spectator"
Θοδωρής Βουρνάς Thodoris Vournas
"Ummi" 15' "Ummi"
Νίκος Αυγουστίδης Niko Avgoustidi
"Μάγδα" 20' "Magda"
Δημήτρης Ζούρας Dimitris Zouras
"2 1/2" 10' "2 1/2"
Χρήστος Νταμπακάκης Christos Dabakakis
"The refugees" 3' "The refugees"
Άννη Καλτσίδου Anni Kaltsidou
"Vitatio" 7' "Vitatio"
Νίκος Ραδαίος Nikos Radaios
"Ο αγρότης" 16' "The farmer"
Στάθης Αποστόλου Stathis Apostolou
"The fly I swatted" 20' "The fly I swatted"
Εσμεράλδα Μομφερράτου Esmeralda Momferratou
Παρασκευή 21 Οκτωβρίου
Friday 21 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
19:00 – 21:00
"Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου" 16' "Philoctetes - An outsider's myth"
Κατερίνα Καλκετενίδη Katrin Kalketenidis
"Ο φίλος μου και γω" 15' "Me and my friend"
Αλέξανδρος Λουϊζίδης Alexandros Louizidis
"Ευριπίδου 14" 16' "Evripidou 14"
Μιχάλης Δημητρίου Michael Demetrius
"Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας" 20' "Peaky, Maggot boy and Me"
Νίκος Θεοδοσίου Nikos Theodosiou
"Μόνικα" 5' "Monica"
Δημήτρης Αργυρίου Dimitris Argyriou
"Κορίτσια της θάλασσας" 13' "The ship that should not be"
Σήφης Μάινας Sifis Mainas
Παρασκευή 21 Οκτωβρίου
Friday 21 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Στα σκοτεινά στην Κρήτη" 26' "In the dark in Crete"
Βίκη Αρβελάκη Vicky Arvelaki
"Η γάτα" 29' "The cat"
Αναστασία Αναγνωστοπούλου Anastasia Anagnostopoulou
"Diversity" 3' "Diversity "
Δημήτριος Μανιώρος Dimitrios Manioros
"Dove" 18' "Dove"
Κωνσταντίνος Χαλιάσας Konstantinos Chaliasas
"Η άλλη" 7' "The other"
Αναστασία Ρίζου Anastasia Rizou
"Γενέθλια" 13' "Birthday"
Δημήτρης Κατσιμίρης Dimitris Katsimiris
"A job interview" 7' "A job interview"
Αντώνης Γλαρός Antonis Glaros
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
Βραβεία και Διακρίσεις
22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
Awards and Distinctions
22nd International Short Film Festival in Drama
17:00 –19:00
«Nelly» Chris Raiber Αυστρία 16'
Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
"Before Lunch" (Πριν το μεσημεριανό) Simon Szabó Ουγγαρία 9'
Ειδικό Βραβείο
"The One" (Το έτερόν μου ήμισυ) Ivan Pavljutskov Εσθονία 13'
Ειδικό Βραβείο
"The same blood" (Το ίδιο αίμα) Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15'
Ειδικό Βραβείο
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος Ελλάδα 9'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος Ελλάδα 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
Βραβεία και Διακρίσεις
22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 -21:00
"Fighting for Death" (Αγώνας Θανάτου) Eleonora Veninova Π.Γ.Δ.Μ. 14'
Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας
"The return of Erkin" (Η επιστροφή του Erkin) Maria Guskova Ρωσία-Κιργιστάν 28'
Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών
"Shooting star" (Πεφταστέρι) Lyubo Yonchev Βουλγαρία-Ιταλία 28'
Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου
Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας
"Madam Black" Ivan Barge Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο 11'
Δεύτερο Βραβείο
"Mouth of hell" (Πύλη της Κολάσεως) Samir Mehanovic Σκωτία- Ινδία 15'
Grand Prix 2016
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Colette and the room B-12" 10' "Colette and the room B-12"
Αλεξάνδρα Καραμιζάρη Alexandra Karamisaris
"XENOS " 11' "XENOS"
Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη Voula Germanakou Kopsini
"Το μάτι και το φρύδι" 17' "The eye and the brow"
Κωστής Χαραμουντάνης Κostis Charamountanis
"Όπου γης και πατρίς" 30' "Home is where the heart is"
Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης Alexandros Themistoklis Kosmakis
"Odette" 16' "Odette"
Ευθύμης Kosemund Σανίδης Efthimis Kosemund Sanidis
"Sternenkind" 22' "Sternenkind"
Δανιήλ Μίχαλος Daniel Michalos
"Helga är i Lund " 20' "Helga is in Lund"
Θέλγια Πετράκη Thelyia Petraki
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00-19:00
«3000» Αντώνης Τσώνης 20'
Ειδικό Βραβείο
«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10'
Εύφημος Μνεία
«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20'
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24'
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15'
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15'
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 – 21:00
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσια & Άρης Φατούρος 9'
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12'
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28'
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19'
Αργυρός Διόνυσος
«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25'
Χρυσός Διόνυσος
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 00:00
«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19'
Εύφημος Μνεία
«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16'
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19'
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13'
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29'
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
Δευτέρα 24 Οκτωβρίου
Monday 24 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
19:00- 21:00
"Αίνιγμα" 9' "Aenigma"
Αντώνης Ντούσιας Antonis Doussias
Άρης Φατούρος Aris Fatouros
"Το νανούρισμα της Μαρίας" 19' "Μary's lullaby"
Ντίνος Παναγόκος Dinos Panagokos
"Κύβος" 24' "Cube"
Αλέξανδρος Σκούρας Alexandros Skouras
"Διάρρηξη" 9' "Rupture"
Βασίλης Γουδέλης Vassilis Goudelis
"Waterproof" 7' "Waterproof"
Ελένη Λαζαρίδη Eleni Lazarides
"Χρήστος και Δήμητρα" 13' "Christos and Dimitra"
Αμέρισσα Μπάστα Amerissa Basta
"Whale 52" 22' "Whale 52"
Θανάσης Τρουμπούκης Thanassis Troumpoukis
"Τοίχος" 13' "Wall"
Μάγια Τσαμπρού Maya Tsamprou
Μαρκ Σάρτζεντ Mark Sargent
Χάρης Τσαμπάς Harris Tsambas
Δευτέρα 24 Οκτωβρίου
Monday 24 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
21:00- 23:00
"3000" 20' "3000"
Αντώνης Τσώνης Antonis Tsonis
"Κιναισθησία" 10' "Kinestesia"
Alfredo Pechuan Alfredo Pechuan
"Phantom limb" 12' "Phantom limb"
Μιχάλης Φελάνης Michael Felanis
"Veritas" 12' "Veritas"
Γεώργιος Ζιώγας Georgios Ziogas
"Felicita" 10' "Felicita"
Γιάννης Ζαφείρης Yannis Zafiris
"Λούση" 17' "Lucy"
Σταμάτης Γιαννούλης Stamatis Giannoulis
"Lily" 12' "Lily"
Πάρης Γρηγοράκης Paris Grigorakis
"Aurora" 6' "Aurora"
Δέσποινα Οικονομοπούλου Despina Economopoulou
"The story of Edward Healing" 14' "The story of Edward Healing"
Μάνος Γερογιάννης Manos Gerogiannis
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Tuesday 25 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
19:00 – 21:00
"Αλεπού" 28' "Fox"
Ζακλίν Λέντζου Jacqueline Lentzou
"Marly" 25' "Marly"
Ελένη Χρυσομάλλη Eleni Chrysomalli
"Νηπενθές" 17' "Nepenthe"
Γιάννης Συμβώνης Giannis Simvonis
"Αντίδοτον" 12' "Antidoton"
Μιχάλης Χαπέσιης Michael Hapeshis
"Μινώταυρος" 16' "Minotaur"
Παναγιώτης Σκορδίλης Panagiotis Skordilis
"Βύθισμα" 13' "Vithisma"
Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη Polymnia Papadopoulou-Sardeli
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Tuesday 25 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
21:00 - 23:00
"H Αλίκη στο καφέ" 18' "Αlice in the cafe"
Δημήτρης Νάκος Dimitris Nakos
"Ι.Χ.Θ.Υ.Σ." 19' "Young fish"
Χρύσανθος Μαργώνης Chrisanthos Margonis
"Νεμέρτσικα" 13' "Nemercka"
Αυρήλιος Καρακώστας Avrilios Karakostas
"Butterfly Co." 11' "Butterfly Co."
Ιφιγένεια Δημητρίου Ifigenia Dimitriou
"Twist" 15' "Twist"
Μιχάλης Παπαντωνόπουλος Michalis Papantonopoulos
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 - 19:00
«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19'
Εύφημος Μνεία
«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16'
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19'
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13'
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 - 21:00
«3000» Αντώνης Τσώνης 20'
Ειδικό Βραβείο
«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10'
Εύφημος Μνεία
«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20'
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24'
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15'
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15'
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 - 00:00
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος 9'
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29'
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12'
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28'
Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19'
Αργυρός Διόνυσος
«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25'
Χρυσός Διόνυσος

Εισιτήρια
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών): 7 ευρώ
Ημερήσιο εισιτήριο: 10 ευρώ
Φοιτητικό/ατέλειες: 5 ευρώ
Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες: 8 ευρώ

http://www.dramafilmfestival.gr

4ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων 2016

4o Chania film festival-201626/10 μέχρι 04/11 2016

Πνευματικό Κέντρο Χανίων / Ανδρέα Παπανδρέου 74, Χανιά - Κρήτη

4ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) 26 Οκτώβρη - 4 Νοέμβρη 2016.
Τα Χανιά έχουν Φεστιβάλ Κινηματογράφου ανανεωμένο και δυναμικότερο!
Μια νέα περίοδος ξεκινά για την κινηματογραφική πραγματικότητα στα Χανιά, όπως αυτή αποτυπώνεται τα τελευταία χρόνια μέσα από τις δράσεις της Πολιτιστικής Εταιρείας Κρήτης.
Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) αποτελεί πλέον τη στέγη όλων των κινηματογραφικών δράσεων με αποκορύφωμα τη γιορτή του Φεστιβάλ κάθε Οκτώβρη.
Μαζί και τα cineΜαθήματα, τα οποία παραμένουν η εκπαιδευτική δράση του φεστιβάλ για τα οπτικοακουστικά μέσα, διαγράφοντας μία πορεία 15 χρόνων δράσεων.
Μία πορεία, με πολλές ώρες προβολών, δεκάδες εργαστήρια, εκπαιδευτικές δράσεις, συναντήσεις, συζητήσεις, πολλές παράλληλες εκδηλώσεις.
Σημαντικές παραγωγές ταινιών, σπουδαίες συνέργειες, αξιοσημείωτες διακρίσεις.
Έχοντας ως πολύτιμο και βασικό εφόδιο την μέχρι τώρα δραστηριότητά μας, κάνουμε το επόμενο βήμα με αφετηρία το 4ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) 26-30 Οκτώβρη 2016.
Προχωράμε σε ένα ανανεωμένο και δυναμικότερο φεστιβάλ.
Μια μεγάλη γιορτή του κινηματογράφου.
Ένα φορέα που συνεχίζει να παρεμβαίνει σε θέματα οπτικοακουστικής παιδείας.
Όπως αξίζει άλλωστε στον τόπο μας και στους φίλους του κινηματογράφου.
Ένα Φεστιβάλ με αναπτυξιακό προσανατολισμό και κοινωνικές ευαισθησίες.
Νέο λογότυπο, ένα ολοκαίνουργιο και ιδιαίτερα λειτουργικό site στην διεύθυνση www.chaniafilmfestival.com, διασύνδεση με τα βασικά κοινωνικά δίκτυα και φυσικά νέες συνέργειες με φορείς του κινηματογράφου, του πολιτισμού και της εκπαίδευσης διαμορφώνουν το προφίλ και το περιεχόμενο για το επόμενο βήμα μας.
Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) σχεδιάζεται και υλοποιείται από μια ομάδα που ζει και δημιουργεί στα Χανιά. Μια ομάδα που αγαπά το σινεμά και πιστεύει στον πολιτισμό ως εργαλείο ανάπτυξης.
Ραντεβού στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων από 26 Οκτωβρίου έως 4 Νοεμβρίου 2016 σε μία κινηματογραφική γιορτή, το 4ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) και την εκπαιδευτική δράση cineΜαθήματα.
Φυσικά για το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) και τα cine-Μαθήματα το 10ημερο της ετήσιας γιορτής (τελευταία βδομάδα του Οκτώβρη και πρώτη βδομάδα του Νοέμβρη) αποτελεί την αρχή μιας δημιουργικής και παρεμβατικής χρονιάς καθώς θεωρούμε ότι τα φεστιβάλ υπάρχουν για να παρεμβαίνουν και να συναντιούνται με την κοινωνία όλο το χρόνο και αυτό θα μας χαρακτηρίσει και στην νέα περίοδο δράσης μας.
Το 4ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων / Chania Film Festival (CFF) και η εκπαιδευτική δράση cineΜαθήματα σχεδιάζονται και υλοποιούνται από την Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης.
Τελούν υπό την Αιγίδα των υπουργείων Πολιτισμού και Παιδείας.
Συνδιοργανώνονται από το Πνευματικό Κέντρο Χανίων, την Περιφέρεια Κρήτης, την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και τους Δήμους Χανίων, Πλατανιά, Κισάμου και Αποκορώνου.
Τέλος, υποστηρίζεται από περίπου είκοσι από τους μεγαλύτερους και σημαντικότερους φορείς του Πολιτισμού, της Εκπαίδευσης και της Επικοινωνίας.

http://www.chaniafilmfestival.com

3ο Adventure Film Festival 2016

3-Adventure Film Festival-201622/10 μέχρι 23/10 2016
Θέατρο κολλεγίου Αθηνών, Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό

Το Adventure Film Festival είναι το μοναδικό Ελληνικό κινηματογραφικό φεστιβάλ αφιερωμένο στις αθλητικές δραστηριότητες περιπέτειας.
Τα ανθρώπινα όνειρα και η διαρκής ανάγκη για εξερεύνηση αποτελούν το κίνητρο. Η αντοχή, οι δεξιότητες και το αθλητικό πείσμα γίνονται τα μέσα και ένα κινηματογραφικό ταξίδι με φόντο τα ομορφότερα τοπία του πλανήτη ξεκινάει.

 3 Adventure Film Festival-program

In-Edit | Athens Edition 2016

in edit athens-201620/10 μέχρι 23/10 2016
Στέγη, Λεωφ. Ανδρέα Συγγρού 107

ΙΝ-EDIT: Το μεγαλύτερο φεστιβάλ μουσικού ντοκιμαντέρ στον κόσμο πηγαίνει στη Στέγη!
20-23 Οκτωβρίου 2016 | Kεντρική & Μικρή Σκηνή
Από τον Leonard Cohen στους Blur, από τον Bob Dylan στους National, από τη Nina Simone στην Janis Joplin το μεγαλύτερο φεστιβάλ μουσικού κινηματογράφου στον κόσμο, το In-Edit Festival, έρχεται να μας ταρακουνήσει στη Στέγη.
Για τέσσερις ημέρες, από τις 20 έως τις 23 Οκτωβρίου, όλοι οι χώροι της Στέγης γεμίζουν ήχους και εικόνες από την παγκόσμια μουσική σκηνή.
Το φεστιβάλ που πραγματοποιήθηκε πρώτη φορά στη Βαρκελώνη πριν 13 χρόνια και είναι πλέον σημείο αναφοράς για τους φίλους της μουσικής και του σινεμά παγκοσμίως, ξεκινάει φέτος το παγκόσμιο ταξίδι του από την Αθήνα, ενώ ανάμεσα στις επόμενες στάσεις του είναι η Κολομβία, το Μεξικό, η Χιλή και η Γερμανία.
Κανείς δεν μπορεί να μείνει καθισμένος στη θέση του ακούγοντας τις μελωδίες που σημάδεψαν τη ζωή του, βλέποντας τις μύχιες σκέψεις των αγαπημένων του τραγουδιστών, ενώ έγραφαν ιστορία.
Το IN-EDIT διοργανώθηκε στην Ελλάδα για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη το 2014, ενώ από το 2015 παρουσιάζεται σε δύο εκδόσεις, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Το πρόγραμμά του φέρνει ξανά στη μεγάλη οθόνη συναρπαστικές ιστορίες από τα παρασκήνια του μουσικού κόσμου που δε θα αφήσουν κανέναν ασυγκίνητο.

Πρόγραμμα

Πως θα πάτε

Με ΙΧ. Εντός του κτιρίου της Στέγης λειτουργούν υπόγειοι χώροι στάθμευσης χωρητικότητας περίπου 200 θέσεων. Είσοδος από πλευρά οδού Λεοντίου.
Με ποδήλατο. Όλα τα ΜΜΜ επιτρέπουν διαρκώς ή σε συγκεκριμένες μέρες & ώρες την επιβίβαση ποδηλάτων. Στη συνέχεια μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πάρκινγκ ποδηλάτων της Στέγης που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κτιρίου από την πλευρά της οδού Γαλαξία.
Με λεωφορείο ή τρόλλεϋ. Στάση Πάντειος.
Με τραμ. Στάση Κασομούλη ή Συγγρού-Φιξ.
Με μετρό. Με την Κόκκινη γραμμή (Γραμμή 2: Ανθούπολη - Ελληνικό) κατεβαίνοντας στη στάση Συγγρού-Φιξ. Στη συνέχεια, χρειάζονται περίπου 12' περπάτημα ως τη Στέγη.

http://www.in-edit.gr

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr