facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου  

e.k.k. images

   

IMDb  

imdb

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

photonews

   

musicnews

   

J. L. Godard / Θερινός Κινηματογράφος Λαΐς 2014

Θερινός Κινηματογράφος Λαΐς 

Πέμπτη 5 Ιουνίου

20.30 Ταινία Έναρξης

Η Kινέζα (La Chinoise) 1967, 95'

Είσοδος με προσκλήσεις. Θα διατεθεί περιορισμένος αριθμός εισιτηρίων.

23.00 Η Σαρλότ και το αγόρι της (Charlotte et son Jules) 1958, 20' 

Η γυναίκα είναι γυναίκα  (Une femme est une femme) 1961, 84'

Παρασκευή 6 Ιουνίου

20.45 Όλα τ' αγόρια λέγονται Πατρίκ/ Σαρλότ και Βερονίκ (Tous les garçons s’appellent Patrick/Charlotte et Véronique)  1957, 21'   

Με κομμένη την ανάσα (A bout de souffle) 1960, 90'

Προλογίζει ο Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, δ/ντης φωτογραφίας-Αν. Καθηγητής ΑΠΘ 

23.00 Χαρούμενη γνώση (Le Gai Savoir) 1968, 95'   

Σάββατο 7 Ιουνίου

20.45 Η περιφρόνηση (Le Mépris) 1963, 105' 

Προλογίζει ο Νίκος Σαββάτης, θεωρητικός κινημ/φου   

23.00 One plus one/ Sympathy for the devil, 1968, 99' 

Προλογίζει ο Νίκος Φωτάκης, δημοσιογράφος 

Κυριακή 8 Ιουνίου

20.45 Αλφαβίλ. Μια παράξενη περιπέτεια του Λέμμυ Κώσιον (Alphaville. Une étrange aventure de Lemmy Caution) 1965, 98'

Προλογίζει η Ελευθερία Δημητρομανωλάκη, θεωρητικός κινημ/φου & λογοτεχνίας 

23.00 Ντετέκτιβ (Détective) 1985, 95' 

Δευτέρα 9 Ιουνίου

20.45 Ο τρελός Πιερό (Pierrot le fou) 1965, 110'  

Προλογίζει η Βένια Βέργου, κριτικός κινημ/φου

23.00 Μικρού & Μεσαίου Μήκους Ι  

Επιχείρηση μπετόν (Opération béton) 1955, 20' | Γράμμα στον Φρεντί Μπυάς. Σχετικά με μια μικρού μήκους ταινία για την πόλη της Λωζάνης (Lettre à Freddy Buache. A propos  d'un court-métrage sur la ville de Lausanne) 1982, 11’ | Μια ιστορία νερού (Une histoire d'eau) 1958, 18' | Pravda 1969, 58'  | Για τον Τόμας Γουάινγκάι  (Pour Thomas Wainggai) 1991, 3' 

Τρίτη 10 Ιουνίου

20.45 Ο σώζων εαυτόν σωθήτω (Sauve qui peut (la vie)) 1979, 87' 

Προλογίζει ο Χρήστος Μήτσης, κριτικός κινημ/φου   

23.00 Ιστορία(ες) του κινηματογράφου (Histoire(s) du cinéma) I  1998, 93’ 

Κεφάλαιο 1 (α): Όλες οι ιστορίες (Toutes les histoires)1988, 51'

Κεφάλαιο 1 (β): Μία ιστορία μόνο (Une Histoire seule) 1989, 42'

Τετάρτη 11 Ιουνίου

20.45 Socialism (Film socialisme) 2010, 102' 

Προλογίζει ο Fabrice Aragno,  σκηνοθέτης-διευθυντής φωτογραφίας-παραγωγός 

23.00 Ιστορία(ες) του κινηματογράφου (Histoire(s) du cinéma) II 1998, 81’ 

Κεφάλαιο 2 (α): Ο κινηματογράφος μόνο (Seul le cinéma) 1997, 26' 

Κεφάλαιο 2 (β): Μοιραία ομορφιά (Fatale beauté) 1997, 28'

Κεφάλαιο 3 (α): Το νόμισμα του απόλυτου (La Monnaie de l’absolu) 1998, 27'

Πέμπτη 12 Ιουνίου

20.45 Όπερ έδει δείξαι  (Quod Erat Demonstrandum) 2012, 26'

ΖΛΓκ/ ΖΛΓκ. Αυτοπροσωπογραφία του Δεκέμβρη (JLG/JLG. Autoportrait de décembre)  1995, 56'

Προλογίζει ο Fabrice Aragno,  σκηνοθέτης-διευθυντής φωτογραφίας-παραγωγός

Είσοδος με προσκλήσεις. Θα διατεθεί περιορισμένος αριθμός εισιτηρίων. 

23.00 Μια ξεχωριστή συμμορία (Bande à part) 1964, 95'  

Παρασκευή 13 Ιουνίου

20.45 2 ή 3 πράγματα που ξέρω γι’ αυτήν (Deux ou trois choses que je sais d'elle) 1966, 90' 

Προλογίζει ο Γιώργος Τζιρτζιλάκης, Επ. Καθηγητής Αρχιτεκτονικής

Σάββατο 14 Ιουνίου

21.00 Συνάντηση με τον ΓΑ/ Συνάντηση με τον Γούντι Άλεν (Meetin' WA/ Meeting Woody Αllen) 1986, 26' 

Βασιλιάς Ληρ  (King Lear) 1987, 90' 

23.00 SHOOT IT LIKE GODARD: 8 πράγματα που ξέρω γι’ αυτήν (2014, 20΄) Σχολή Σταυράκου

Πρόσεχε το δεξί σου ή Μια θέση στη γη όπως στον ουρανό (Soigne ta droite aka Une place sur la Terre), 1987, 81’ 

Κυριακή 15 Ιουνίου

20.45 Χαίρε, Μαρία! (Je vous salue, Marie) 1985, 78'

Προλογίζει ο Αχιλλέας Κυριακίδης, συγγραφέας-μεταφραστής-σκηνοθέτης

23.00 Numéro deux 1975, 88'

              Δευτέρα 16 Ιουνίου 

20.45 Ελευθερία και πατρίδα (Liberté et patrie) 2002, 22' 

Πάθος  (Passion) 1982, 87'

Προλογίζει η Αντουανέττα Αγγελίδη, σκηνοθέτις

23.00 ΜΙΚΡΟΥ & ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΙΙ  (109’)

Χαίρε, Σεράγεβο (Je vous salue Sarajevo) 1993 2' | Για την αρχή του 21ου αιώνα (De l’origine du XXIe siècle) 2000, 15' | Ο παλιός  τόπος (Μικρές σημειώσεις για τις Τέχνες στο φθινόπωρο του 20ου αιώνα)  The Old Place (Small Notes Regarding the Arts at Fall of 20th Century) 1998, 47' | Η έκθεση Νταρτί  (Le Rapport Darty) 1989,  50’ | Αλλαγή εικόνας. Γράμμα στην αγαπημένη (Changer d'image. Lettre à la bien-aimée) 1982, 10’ | Έχουμε όλοι παρελάσει (On s'est tous défilé) 1987, 13'

Τρίτη 17 Ιουνίου

20.45 Όνομα Κάρμεν (Prénom Carmen) 1983, 83' 

Προλογίζει ο Γιάννης Ζουμπουλάκης, κριτικός κινημ/φου 

23.00 Οι Καραμπινιέροι  (Les Carabiniers) 1963, 80' 

Τετάρτη 18 Ιουνίου

20.45 Η δική μας μουσική  (Notre musique) 2004, 80' 

Προλογίζει ο Βαγγέλης Ιντζίδης, εκπαιδευτικός-γλωσσολόγος  

23.00 Σαββατοκύριακο (Week-End) 1967, 95' 

Προλογίζει η Ελισάβετ Χρονοπούλου, σκηνοθέτις      

Αίθουσα Α 

Σάββατο 7 Ιουνίου

19.00 Αρσενικό θηλυκό (Masculin féminin) 1966, 110'

Προλογίζει η  Ιωάννα Αθανασάτου, ιστορικός κινημ/φου

Κυριακή 8 Ιουνίου

19.00 Ο μικρός στρατιώτης  (Le Petit Soldat) 1960, 88'

Προλογίζει η Ελένη Αλεξανδράκη, σκηνοθέτις  

Δευτέρα 9 Ιουνίου

19.00 Μακριά από το Βιετνάμ  (Loin du Vietnam) 1967, 120'  

Τρίτη 10 Ιουνίου

19.00 Ανατολικός άνεμος (Vent d' est) 1969, 100' 

Προλογίζει ο Χρήστος Γιοβανόπουλος, συγγραφέας-ερευνητής 

Τετάρτη 11 Ιουνίου

19.00 Εδώ κι αλλού  (Ici et ailleurs) 1974, 53'

Πέμπτη 12 Ιουνίου

17.00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: Γκοντάρ, ιστορικός του κινηματογράφου

19.00  Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: 2, 3 πράγματα που έμαθα από αυτόν!

Είσοδος ελεύθερη

Παρασκευή 13 Ιουνίου

19.00 Βλαντιμίρ και Ρόζα  (Vladimir et Rosa) 1970, 96'

21.00 Αποχαιρετισμός στη γλώσσα (Adieu au langage) 2014, 70’ 3D

Είσοδος με προσκλήσεις. 

Σάββατο 14 Ιουνίου

19.00 Ciné-tracts, 1968, 90' 

Προλογίζει η Ιουλία Μέρμηγκα, θεωρητικός κινημ/φου-ερευνήτρια 

Κυριακή 15 Ιουνίου

19.00 Ιστορία(ες) του κινηματογράφου (Histoire(s) du cinéma) III 1998, 92’ 

Κεφάλαιο 3 (β): Ένα νέο κύμα (Une Vague Nouvelle)  1998, 27'

Κεφάλαιο 4 (α): Ο έλεγχος του σύμπαντος (Le Contrôle de l’univers)  1998, 27'

Κεφάλαιο 4 (β): Τα σημάδια ανάμεσά μας (Les Signes parmi nous)  1998, 38'

Δευτέρα 16 Ιουνίου 

19.00 Πώς πάει;  (Comment ça va?) 1976, 78'

            Τρίτη 17 Ιουνίου

19.00 Μια ταινία σαν τις άλλες (Un film comme les autres) 1968, 100' 

Τετάρτη 18 Ιουνίου

19.00 Αγώνες στην Ιταλία (Luttes en Italie) 1970, 60' 

Οι πρόλογοι των ταινιών ξεκινούν στις 20.45 και οι προβολές στις 21.00 

Οι τιμές εισόδου για το Αφιέρωμα «Τώρα Γκοντάρ» (Maintenant Godard) στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, έχουν αναλυτικά ως εξής:  

  • Γενική Είσοδος ανά ζώνη προβολής: 5€
  • Κάρτα διαρκείας (κόκκινη) για όλο το αφιέρωμα: 40€
  • Κάρτα διαρκείας μειωμένη (πράσινη) για όλο το αφιέρωμα: 25€ (για φοιτητές, μαθητές, ανέργους, δασκάλους-καθηγητές, ατέλειες, Άτομα με Αναπηρία (ΑμεΑ),  άνω των 65, και νέους 18 έως 26 ετών)
  • Κάρτα (κίτρινη) για 8 ζώνες προβολής: 25€
  • Κάρτα (λευκή) μειωμένη για 8 ζώνες προβολής: 15€ (για φοιτητές, μαθητές, ανέργους, δασκάλους-καθηγητές, ατέλειες, Άτομα με Αναπηρία (ΑμεΑ),  άνω των 65, και νέους 18 έως 26 ετών)

16ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης 2014

16ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης –
Εικόνες του 21ου Αιώνα

14 - 23 Μαρτίου 2014

Πρόγραμμα Προβολών :: Παρασκευή, 14 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

20:30

Λίναρ - 82'
Νάστια Ταράσοβα, Ρωσία

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:00

Η φωνή του αφέντη του - 100'
Νικολά Φιλιμπέρ, Gerard Mordillat, Γαλλία

17:30

Μουτόνια – Ιδιαίτερη πατρίδα - 69'
Κολλεκτίβα «Τσίμερφράι», Ιταλία

17:30

Οι αγρότες του Λαξά - 60'
Γκρίμουρ Χάκοναρσον, Ισλανδία

20:00

Ανθρωπογεωγραφία - 101'
Κλερ Σιμόν, Γαλλία

22:30

Η φωλιά του διαβόλου - 82'
Ρίαν Χέντρικς, Νότια Αφρική

 TΩNIA MAPKETAKH

17:30

10000 νύχτες - 50'
Κώστας Ανέστης, Ελλάδα

17:30

2013 Θερινά σινεμά στην Αθήνα - 45'
Μαγδαληνή Ρεμούνδου, Ελλάδα

20:00

ΣΤαγώνες - 90'
Νέλλη Ψαρρού, Ελλάδα

22:30

Μποξέρ - 90'
Γιώργος Παντελεάκης, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

15:30

Κίνα βαρέων βαρών - 89'
ΓιουνγκΤσανγκ, Κίνα

18:00

Δρομείς της ερήμου - 96'
Τζένιφερ Στάινμαν, ΗΠΑ

20:30

Γυμνή όπερα - 85'
Άνγκελα Κρίστλιμπ, Λουξεμβούργο-Γερμανία

23:00

Η ιδιοφυΐα της Μάριαν - 86'
Μπάνκερ Ουάιτ, Άννα Φιτς, ΗΠΑ

 TZON KAΣΣABETHΣ

17:30

Los Posibles - 53'
Χουάν Ονόφρι Μπαρμπάτο, Σαντιάγο Μίτρε, Αργεντινή

17:30

Η έβδομη ζωή του Γκουαλντίνο - 60'
Φιλίπε Αραούζο, Portugal

20:00

Η καλή μας η Φρίντα - 86'
Ράιαν Ουάιτ, ΗΠΑ

22:30

Βρωμοπαλιάνθρωποι - 75'
Γιούρι Ρεχίνσκι, Αυστρία

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

14:30

Κατασκευάζοντας συναίνεση: Ο Νόαμ Τσόμσκι και τα ΜΜΕ - 167'
Πίτερ Ουιντόνικ, Μάρκ Άκμπαρ

18:00

Βλέμμα στην άβυσσο - 85'
Μπάρμπαρα Έντερ, Αυστρία-Γερμανία

20:30

Γνωστά και άγνωστα - 104'
Έρολ Μόρις, ΗΠΑ

23:00

Filthy Gorgeous: η ιστορία του Μπομπ Γκουτσιόνε - 96'
Μπάρι Άβριτς, Καναδάς

Πρόγραμμα Προβολών :: Σάββατο, 15 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

13:00

Ο άνθρωπος που έκανε τους αγγέλους να πετούν - 65'
Βικτόρια Σιμάνισκα, Μεγ. Βρετανία-Γαλλία-Πολωνία

13:00

Παρέλαση - 72'
Ολιβιέ Μεϊρού, Γαλλία

15:45

Αντίο Χόλιγουντ - 123'
Χένρι Κόρα, Ρετζίνα Νίκολσον, ΗΠΑ

18:15

Επικίνδυνες πράξεις με πρωταγωνιστές τα ασταθή στοιχεία της Λευκορωσίας - 76'
Μάντλιν Σάκλερ, ΗΠΑ

20:30

Ο μελισσοκόμος - 107'
Μάνο Χαλίλ, Ελβετία

22:30

Οι δοκιμασίες του Μoχάμεντ Αλί - 94'
Μπιλ Σίγκελ, ΗΠΑ

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00

Η πόλη του Λούβρου - 85'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Οι καταδικασμένοι - 80'
Νικ Ριντ, Μεγ. Βρετανία-Ρωσία

17:30

Εκατομμύρια μπορούν να περπατήσουν - 83'
Κρίστοφ Σάουμπ, Καμάλ Μουσαλέ, Ελβετία

20:00

Θηλειά - 12'
Βασίλης Λουλές, Ελλάδα

20:00

Παναγιώτης Τέτσης «Παίζοντας με τα χρώματα» - 100'
Γιάννης Βαμβακάς, Ελλάδα

22:30

Ένας ταξιδιώτης - 106'
Μαρσέλ Οφίλς, Γαλλία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Ακριβέ μας Νίκο - 85'
Αλέξης Κλεάνθους, Κύπρος

15:00

Γιάννενα του στοχασμού και των θρύλων - 73'
Πάνος Κυπαρίσσης, Φάνης Δούσκος, Ελλάδα

17:30

128 Κερατέα: Μια πραγματική ιστορία - 70'
Βάιος Σύρρος, Γρηγόρης Οικονομίδης, Ελλάδα

17:30

Χρυσό δάσος - 24'
Στρατής Βογιατζής, Ελλάδα

20:00

Lost in the Bewilderness - 97'
ΑλεξάνδραΆνθονυ, Ελλάδα-ΗΠΑ

22:30

Yusef’s Song - 75'
Κώστας Πλιάκος, Ελλάδα

22:30

Το κενό: Η μουσική περίπτωση της Κατερίνας Πετράκου - 19'
Δημήτρης Παπούλιας, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00

Αγωγός - 117'
Βιτάλι Μάνσκι, Ρωσία-Τσεχία-Γερμανία

15:30

Αριέλ - 95'
Λόρα Μπάρι, Καναδάς

18:00

Μπάσταρδα - 83'
Ντέμπορα Πέρκιν, Μεγ. Βρετανία

20:30

Λίναρ - 82'
Νάστια Ταράσοβα, Ρωσία

23:00

Η έπαυλη - 78'
Σόνι Κόεν, Καναδάς

 TZON KAΣΣABETHΣ

11:00

Ο τελευταίος των αδίκων - 218'
Κλοντ Λανζμάν, Γαλλία-Αυστρία

15:15

Η γυναίκα και το νερό - 65'
Νοθέμ Κογιάδο, Ισπανία

15:15

Λευκή γη - 19'
Τζέι Κρίστιαν Τζένσεν, ΗΠΑ

17:30

Οι Σεμπάμπ του Γιαρμούκ - 78'
Άξελ Σαλβατόρι-Σινς, Γαλλία

20:00

Η φαντασμαγορία της ήττας - 30'
Αναστασία Χριστοφορίδου, Ελλάδα

20:00

Ο Βερμέρ του Τιμ - 80'
Τέλερ, ΗΠΑ

22:30

Βρίσκοντας τη Βίβιαν Μάιερ - 84'
Τζον Μαλούφ, Τσάρλι Σίσκελ, ΗΠΑ

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

12:30

Και τώρα; Θύμισέ μου - 164'
Ζοακίμ Πίντου, Πορτογαλία

15:45

Η ψησταριά του Σέσαρ - 88'
Νταρίο Αγκίρε, Γερμανία-Ελβετία

18:00

Πού είναι ο γιος μου; - 52'
Τσαϊμίν Αν, Νότια Κορέα

18:00

Το Καλούς που νόμιζα πως ήξερα - 27'
Μπέρναρντ Ντίτσεκ, Ισραήλ-Ουκρανία

20:30

Γνωστά και άγνωστα - 104'
Έρολ Μόρις, ΗΠΑ

23:00

Μέσα στον σκοτεινό θάλαμο - 88'
Ναντάβ Σίρμαν, Γερμανία-Ισραήλ-Φινλανδία-Ρουμανία-Ιταλία

Πρόγραμμα Προβολών :: Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

11:00

Να είσαι και να έχεις - 104'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

13:30

Κυρίαρχος του κόσμου - 88'
Μαρκ Μπάουντερ, Αυστρία-Γερμανία

15:45

Το δάσος των πνευμάτων που χορεύουν - 104'
Λίντα Βέστρικ, Σουηδία-Καναδάς

18:00

Ο δρόμος μου για την Ολυμπία - 85'
Νίκο φον Γκλάσοβ, Γερμανία

20:30

Στο χείλος του κόσμου - 98'
Κλάους Ντρεξέλ, Γαλλία

23:00

Filthy Gorgeous: η ιστορία του Μπομπ Γκουτσιόνε - 96'
Μπάρι Άβριτς, Καναδάς

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00

Σινεμά βεριτέ - 110'
Πίτερ Ουιντόνικ, Καναδάς

15:15

Ευτυχία - 80'
Τομά Μπαλμές, Γαλλία-Φινλανδία

17:30

Εξατμιζόμενα σύνορα - 73'
Ίβα Ραντιβόγιεβιτς, ΗΠΑ-Κύπρος

20:00

Ακουμπώντας τον ουρανό - 87'
Οράθιο Αλκαλά, Ισπανία-Μεξικό-Πορτογαλία

22:30

Μερσέδες Σόσα, η φωνή της Λατινικής Αμερικής - 93'
Ροδρίγο Βίλα, Αργεντινή

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

10000 νύχτες - 50'
Κώστας Ανέστης, Ελλάδα

13:00

2013 Θερινά σινεμά στην Αθήνα - 45'
Μαγδαληνή Ρεμούνδου, Ελλάδα

15:15

Μια αναπνοή στο Αιγαίο - 65'
Αποστόλης Ασημακόπουλος, Ελλάδα

17:15

GR. Work in Progress - 83'
Έλενα Ζερβοπούλου, Ελλάδα-Ιταλία

17:15

Κοινωνικό Ωδείο – Notes - 19'
Θέκλα Μαλάμου, Αλεξάνδρα Σαλίμπα, Ελλάδα

20:00

Ο άλλος άνθρωπος - 34'
Στάθης Γαλαζούλας, Ελλάδα

20:00

Στο νήμα - 73'
Αλέξανδρος Παπανικολάου, Έμιλυ Γιαννούκου, Ελλάδα-Γαλλία

22:30

Dokime - 27'
Γιώργος Κραββαρίτης, Ελλάδα

22:30

Σχετικά με το τέλος του κόσμου - 56'
Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

14:00

Σοδειά της Αυτοκρατορίας - 92'
Πίτερ Γκέτζελς, Εδουάρδο Λόπες

16:00

Η ιδιοφυΐα της Μάριαν - 86'
Μπάνκερ Ουάιτ, Άννα Φιτς, ΗΠΑ

18:00

Η γυναίκα και το νερό - 65'
Νοθέμ Κογιάδο, Ισπανία

18:00

Λευκή γη - 19'
Τζέι Κρίστιαν Τζένσεν, ΗΠΑ

20:30

Πετώντας αστερίες στη θάλασσα - 83'
Τζέσι Ρόουσλερ, ΗΠΑ-Ινδία

23:00

Η τραγουδίστρια της πανκ - 80'
Σίνι Άντερσον, ΗΠΑ

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:00

Λίναρ - 82'
Νάστια Ταράσοβα, Ρωσία

15:00

Εκατομμύρια μπορούν να περπατήσουν - 83'
Κρίστοφ Σάουμπ, Καμάλ Μουσαλέ, Ελβετία

17:30

Πετάει ο μάγος; Πετάει! - 54'
Αναντά Ανρί-Μπιαμπό, Μιριάμ Μπου-Σαχά, Γαλλία

17:30

Σκοτώνοντας το χρόνο - 54'
Γιάαπ φαν Χούβαϊκ, Ολλανδία

20:00

Αυτή είναι ο σύζυγός μου - 50'
Ανναμαρία Γκαλόνε, Γκλόρια Άουρα Μπορτολίνι, Ιταλία

20:00

Η τελευταία μετανάστευση - 60'
Φερεϊντούν Νατζαφί, Ιράν

22:30

Relentless - 53'
Δημήτρης Στατήρης

22:30

Η κοιλάδα του Τζάτο - 67'
Κατερίνα Μονζάνι, Σέρχιο Βέγκα Μπορέγκο, Μεγ. Βρετανία - Ιταλία

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

Η φωλιά του διαβόλου - 82'
Ρίαν Χέντρικς, Νότια Αφρική

15:30

Ανθρωπογεωγραφία - 101'
Κλερ Σιμόν, Γαλλία

18:00

Οι Σεμπάμπ του Γιαρμούκ - 78'
Άξελ Σαλβατόρι-Σινς, Γαλλία

20:30

Επικίνδυνες πράξεις με πρωταγωνιστές τα ασταθή στοιχεία της Λευκορωσίας - 76'
Μάντλιν Σάκλερ, ΗΠΑ

23:00

Αριέλ - 95'
Λόρα Μπάρι, Καναδάς

Πρόγραμμα Προβολών :: Δευτέρα, 17 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

13:30

Μπράντοκ, Αμερική - 101'
Ζαν Λοΐκ Πορτρόν, Γκαμπριέλα Κέσλερ, Γαλλία

15:45

Αδειάζοντας τον ουρανό - 75'
Ντάγκλας Κας, Ρότζερ Κας, ΗΠΑ

15:45

Χειμώνας - 12'
Κριστίνα Πίκι, Ρωσία

18:00

Βρίσκοντας τη Βίβιαν Μάιερ - 84'
Τζον Μαλούφ, Τσάρλι Σίσκελ, ΗΠΑ

20:30

Δρομείς της ερήμου - 96'
Τζένιφερ Στάινμαν, ΗΠΑ

23:00

Η Ουκρανία δεν είναι μπουρδέλο - 78'
Κίτυ Γκριν, Ουκρανία-Αυστραλία

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00

Η χώρα των κωφών - 99'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Ακουμπώντας τον ουρανό - 87'
Οράθιο Αλκαλά, Ισπανία-Μεξικό-Πορτογαλία

17:30

Μουτόνια – Ιδιαίτερη πατρίδα - 69'
Κολλεκτίβα «Τσίμερφράι», Ιταλία

17:30

Οι αγρότες του Λαξά - 60'
Γκρίμουρ Χάκοναρσον, Ισλανδία

20:00

Αλυκές - 35'
Ήρα Ντίκα, Γιώργος Σαβόγλου, Ελλάδα

20:00

Όβερντοους – Τρέχοντας για ένα όνειρο - 72'
Γκάμπορ Φερέντσι, Ουγγαρία

22:30

Όλγκα - 58'
Πολ Άντερς Σίμα, Φινλανδία-Νορβηγία-Σουηδία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Μποξέρ - 90'
Γιώργος Παντελεάκης, Ελλάδα

15:00

Γιάννενα του στοχασμού και των θρύλων - 73'
Πάνος Κυπαρίσσης, Φάνης Δούσκος, Ελλάδα

17:30

Ακριβέ μας Νίκο - 85'
Αλέξης Κλεάνθους, Κύπρος

20:00

Neubeginn auf Griechsich / Le Point de non-retour - 52'
ΑλκμήνηΜπούρα, Ελλάδα-Γερμανία

20:00

Στο φαρμακείο - 41'
Μύρνα Τσάπα, Ελλάδα

22:30

Stairway to Titika - 19'
Παύλος Κοσμίδης, Ελλάδα

22:30

ΒΙΕΤ ΚΩΣΤΑΣ. Υπηκοότης: Ακαθόριστος - 88'
Γιάννης Τριτσιμπίδας, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:30

Lost in the Bewilderness - 97'
ΑλεξάνδραΆνθονυ, Ελλάδα-ΗΠΑ

15:30

Ελένα - 82'
Πέτρα Κόστα, Βραζιλία

18:00

Κρίτων ο ακροβάτης - 28'
Γρηγόρης Βαρδαρινός, Ελλάδα

18:00

Το όνειρο της οικογένειας - 87'
Μίρα Γιάργκιλ, Δανία

20:30

Παλικάρι (Ο Λούις Τίκας και η σφαγή του Λάντλοου) - 92'
Νικόλαος Βεντούρας, Ελλάδα

23:00

Οι δοκιμασίες του Μoχάμεντ Αλί - 94'
Μπιλ Σίγκελ, ΗΠΑ

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:00

128 Κερατέα: Μια πραγματική ιστορία - 70'
Βάιος Σύρρος, Γρηγόρης Οικονομίδης, Ελλάδα

13:00

Χρυσό δάσος - 24'
Στρατής Βογιατζής, Ελλάδα

15:00

Los Posibles - 53'
Χουάν Ονόφρι Μπαρμπάτο, Σαντιάγο Μίτρε, Αργεντινή

15:00

Η έβδομη ζωή του Γκουαλντίνο - 60'
Φιλίπε Αραούζο, Portugal

17:30

Μπάσταρδα - 83'
Ντέμπορα Πέρκιν, Μεγ. Βρετανία

20:00

Η έπαυλη - 78'
Σόνι Κόεν, Καναδάς

22:30

Πετάει ο μάγος; Πετάει! - 54'
Αναντά Ανρί-Μπιαμπό, Μιριάμ Μπου-Σαχά, Γαλλία

22:30

Σκοτώνοντας το χρόνο - 54'
Γιάαπ φαν Χούβαϊκ, Ολλανδία

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

Κίνα βαρέων βαρών - 89'
ΓιουνγκΤσανγκ, Κίνα

15:30

Πού είναι ο γιος μου; - 52'
Τσαϊμίν Αν, Νότια Κορέα

15:30

Το Καλούς που νόμιζα πως ήξερα - 27'
Μπέρναρντ Ντίτσεκ, Ισραήλ-Ουκρανία

18:00

Αυτή είναι ο σύζυγός μου - 50'
Ανναμαρία Γκαλόνε, Γκλόρια Άουρα Μπορτολίνι, Ιταλία

18:00

Η τελευταία μετανάστευση - 60'
Φερεϊντούν Νατζαφί, Ιράν

20:30

Μας βγήκε πάνω στο τραγούδι - 82'
Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία

22:30

Και τώρα; Θύμισέ μου - 164'
Ζοακίμ Πίντου, Πορτογαλία

Πρόγραμμα Προβολών :: Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

13:00

Θηλειά - 12'
Βασίλης Λουλές, Ελλάδα

13:00

Παναγιώτης Τέτσης «Παίζοντας με τα χρώματα» - 100'
Γιάννης Βαμβακάς, Ελλάδα

15:45

Τα χρόνια του Φιέρο - 98'
Σαντιάγο Εστέινου, Μεξικό

18:00

Η νονά - 105'
Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα

20:30

Καλάβρυτα – Άνθρωποι και Σκιές - 112'
Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα

23:00

Γυμνή όπερα - 85'
Άνγκελα Κρίστλιμπ, Λουξεμβούργο-Γερμανία

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

11:00

Ένα ζώο, πολλά ζώα - 59'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

13:00

Το παραμικρό - 105'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Αλυκές - 35'
Ήρα Ντίκα, Γιώργος Σαβόγλου, Ελλάδα

15:00

Όβερντοους – Τρέχοντας για ένα όνειρο - 72'
Γκάμπορ Φερέντσι, Ουγγαρία

17:30

Με βασανιστήρια - 63'
Κριστίνα Χουάρες Σεπέδα, Μεξικό

17:30

Τσαπουλτζού: Φωνές από το Γκεζί - 60'
Μπενεντέτα Αρτζεντιέρι, Κλάουντιο Καζάτσα, Κάρλο Πρεβόστι, Ντούτσο Σέρβι, Στέφανο Ζόγια, Ιταλία-Τουρκία

20:00

Ο μελισσοκόμος - 107'
Μάνο Χαλίλ, Ελβετία

22:30

Άρχισαν τα όργανα - 88'
Κολεκτίβα «Meerkat Media»

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Μια αναπνοή στο Αιγαίο - 65'
Αποστόλης Ασημακόπουλος, Ελλάδα

15:00

Αυτή η ειδική ανάγκη - 84'
Κάρλο Τζοράτι, Γερμανία-Ιταλία

15:00

Βόη – Ένας αγώνας τυφλών - 18'
Ελένη Χρυσομάλλη, Ελλάδα

17:30

Θεόδωρος Παπαγιάννης: Επιστροφή στο Ελληνικό - 48'
Παναγιώτης Κράββαρης, Ελλάδα

17:30

Οδοιπορικό στους Δελφούς - 61'
Αποστολία Παπαϊωάννου, Ελλάδα

20:00

Geneviève Clancy, Στιγμές της ζωής - 75'
Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία

20:00

The Red Bank. James Joyce: Τα τετράδιά του, των ελληνικών - 29'
Βουβούλα Σκούρα, Ελλάδα

22:30

Ο άλλος άνθρωπος - 34'
Στάθης Γαλαζούλας, Ελλάδα

22:30

Στο νήμα - 73'
Αλέξανδρος Παπανικολάου, Έμιλυ Γιαννούκου, Ελλάδα-Γαλλία

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00

Κεραυνός πέφτει στη Βαγδάτη - 133'
Ζαν Πιερ Κριέφ, Γαλλία

15:30

Yusef’s Song - 75'
Κώστας Πλιάκος, Ελλάδα

15:30

Το κενό: Η μουσική περίπτωση της Κατερίνας Πετράκου - 19'
Δημήτρης Παπούλιας, Ελλάδα

18:00

Το γυμνό δωμάτιο - 70'
Νούρια Ιμπάνιες, Μεξικό

20:30

Αμερικανικό κοινόβιο - 90'
Νεϊντίν Μούντο, Ρίνα Μούντο Κροσέρ, ΗΠΑ

23:00

Βλέμμα στην άβυσσο - 85'
Μπάρμπαρα Έντερ, Αυστρία-Γερμανία

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:00

Relentless - 53'
Δημήτρης Στατήρης

13:00

Η κοιλάδα του Τζάτο - 67'
Κατερίνα Μονζάνι, Σέρχιο Βέγκα Μπορέγκο, Μεγ. Βρετανία - Ιταλία

15:30

Πετώντας αστερίες στη θάλασσα - 83'
Τζέσι Ρόουσλερ, ΗΠΑ-Ινδία

17:30

Εξατμιζόμενα σύνορα - 73'
Ίβα Ραντιβόγιεβιτς, ΗΠΑ-Κύπρος

20:00

Ταξίδι στο πιο ασφαλές μέρος του κόσμου - 100'
Έντγκαρ Χάγκεν, Ελβετία

22:30

Η ακαταμάχητη άνοδος του Μοΐζ Κατούμπι - 80'
Τιερί Μισέλ, Βέλγιο

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

Unplugged - 10'
Τζώρτζης Γρηγοράκης, Ελλάδα-Ελβετία

13:30

Οι μπαλαρίνοι - 72'
Κένεθ Έλβεμπακ, Νορβηγία

15:30

Όλγκα - 58'
Πολ Άντερς Σίμα, Φινλανδία-Νορβηγία-Σουηδία

18:00

Μας βγήκε πάνω στο τραγούδι - 82'
Νταβίντ Αντρέ, Γαλλία

20:30

Όταν θα γίνω δικτάτορας - 90'
Γιαέλ Αντρέ, Βέλγιο

23:00

Η μεγάλη φάρσα του χιπ χοπ - 88'
Τζίνι Φίνλι, Μεγ. Βρετανία

 Πρόγραμμα Προβολών :: Τετάρτη, 19 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

11:00

Επιστροφή στη Νορμανδία - 113'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

13:30

Η καλή μας η Φρίντα - 86'
Ράιαν Ουάιτ, ΗΠΑ

15:30

Μαθαίνω την Αμερική - 92'
Ζαν-Μισέλ Ντισάρ, Γκίτε Πενγκ, ΗΠΑ

17:45

Η τέχνη της κρίσης, η περίπτωση του θεάτρου - 55'
Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα

17:45

Το χαμένο σήμα της δημοκρατίας - 65'
Γιώργος Αυγερόπουλος, Ελλάδα

20:30

Επιστροφή στη Χομς - 87'
Ταλάλ Ντέρκι, Συρία-Γερμανία

23:00

Η εικόνα που λείπει - 91'
Ρίτι Παν, Γαλλία-Καμπότζη

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

11:00

Νενέτ - 70'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

13:00

Το σπίτι του ραδιοφώνου - 103'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Η ακαταμάχητη άνοδος του Μοΐζ Κατούμπι - 80'
Τιερί Μισέλ, Βέλγιο

17:30

Ο άνθρωπός μας στην Τεχεράνη - 85'
Λάρι Ουάινσταϊν, Ντρου Τέιλορ, Καναδάς

20:00

Καιρός για ήρωες - 70'
Άγγελος Κοβότσος, Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα

20:00

Το χρώμα - 29'
Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα

22:30

Ο τελευταίος των αδίκων - 218'
Κλοντ Λανζμάν, Γαλλία-Αυστρία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

GR. Work in Progress - 83'
Έλενα Ζερβοπούλου, Ελλάδα-Ιταλία

13:00

Κοινωνικό Ωδείο – Notes - 19'
Θέκλα Μαλάμου, Αλεξάνδρα Σαλίμπα, Ελλάδα

15:15

Παλικάρι (Ο Λούις Τίκας και η σφαγή του Λάντλοου) - 92'
Νικόλαος Βεντούρας, Ελλάδα

17:30

Polka in Athens - 60'
Κατερίνα-Μάρθα Κλαρκ, Ελλάδα

17:30

Ηλιόσποροι - 32'
Αντώνης Τολάκης, Ελλάδα

20:00

Η ζωή στη χώρα των συνόρων - 50'
Αγάθη Δαρλάση, Ελένη Λαμπροπούλου, Γιάννης Νικολάου, Μιχαήλ Αρμάν Πογοσιάν, Μπάμπης Τσούτσας, Ελλάδα

20:00

Λούης – επτά φορές να πέφτεις, οκτώ να σηκώνεσαι - 62'
Γιώργος Χρ. Ζέρβας, Ελλάδα

22:30

Cretativity - 80'
Μανόλης Κριτσωτάκης, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:30

Ο Τίτο στον πάγο - 74'
Μαξ Άντερσον, Χελένα Αχόνεν, Σουηδία-Γερμανία

13:30

Τα όνειρα της δημοκρατίας - 25'
Μορτέζα Τζαφαρί, Ελλάδα

15:30

Κρίτων ο ακροβάτης - 28'
Γρηγόρης Βαρδαρινός, Ελλάδα

15:30

Το όνειρο της οικογένειας - 87'
Μίρα Γιάργκιλ, Δανία

18:00

Οι αισιόδοξες - 90'
Γκούνχιλντ Βέστχαγκεν Μάγκνορ, Νορβηγία

20:00

Τα χρόνια του Φιέρο - 98'
Σαντιάγο Εστέινου, Μεξικό

22:30

Το γυμνό δωμάτιο - 70'
Νούρια Ιμπάνιες, Μεξικό

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:00

Σινεμά βεριτέ - 110'
Πίτερ Ουιντόνικ, Καναδάς

15:15

Άρχισαν τα όργανα - 88'
Κολεκτίβα «Meerkat Media»

17:30

Αμερικανικό κοινόβιο - 90'
Νεϊντίν Μούντο, Ρίνα Μούντο Κροσέρ, ΗΠΑ

20:00

Όταν θα γίνω δικτάτορας - 90'
Γιαέλ Αντρέ, Βέλγιο

22:30

Κατασκευάζοντας συναίνεση: Ο Νόαμ Τσόμσκι και τα ΜΜΕ - 167'
Πίτερ Ουιντόνικ, Μάρκ Άκμπαρ

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

Dokime - 27'
Γιώργος Κραββαρίτης, Ελλάδα

13:30

Σχετικά με το τέλος του κόσμου - 56'
Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα

15:30

Unplugged - 10'
Τζώρτζης Γρηγοράκης, Ελλάδα-Ελβετία

15:30

Οι μπαλαρίνοι - 72'
Κένεθ Έλβεμπακ, Νορβηγία

18:00

Με βασανιστήρια - 63'
Κριστίνα Χουάρες Σεπέδα, Μεξικό

18:00

Τσαπουλτζού: Φωνές από το Γκεζί - 60'
Μπενεντέτα Αρτζεντιέρι, Κλάουντιο Καζάτσα, Κάρλο Πρεβόστι, Ντούτσο Σέρβι, Στέφανο Ζόγια, Ιταλία-Τουρκία

20:30

ΑΡΙΚΑ. Α. - 79'
Μένιος Καραγιάννης, Ελλάδα

20:30

Δεύτερο τέλος - 9'
Νίκος Λυγγούρης, Ελλάδα-Γερμανία

23:00

Αμερικανός αλήτης - 85'
Σουσάνα Χέλκε, Φινλανδία-Δανία

Πρόγραμμα Προβολών :: Πέμπτη, 20 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

15:00

Mythogenesis - 29'
Νίκος Πανουτσόπουλος, Ελλάδα

15:00

Μια επισφαλής εμπιστοσύνη: λογοκλοπή, εξουσία κι ο Τζέισον Μπλερ στους Νιου Γιορκ Τάιμς - 76'
Σαμάνθα Γκραντ, ΗΠΑ

17:30

Kismet - 58'
Νίνα Μαρία Πασχαλίδου, Κύπρος-Ελλάδα

17:30

Τα δολάρια του Αγίου - 57'
Αύρα Γεωργίου, Ελλάδα

20:30

Στοργή στο λαό - 91'
Βασίλης Δούβλης, Ελλάδα

22:45

Ο σκύλος - 101'
Άλισον Μπεργκ, Φρανκ Κερόντρεν, ΗΠΑ

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00

Η πόλη του Λούβρου - 85'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Ταξίδι στο πιο ασφαλές μέρος του κόσμου - 100'
Έντγκαρ Χάγκεν, Ελβετία

17:30

Η χώρα των κωφών - 99'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

20:00

Να είσαι και να έχεις - 104'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

22:30

Εκτός δρόμου - 70'
Ελίζα Αμορούζο, Ιταλία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Stairway to Titika - 19'
Παύλος Κοσμίδης, Ελλάδα

13:00

ΒΙΕΤ ΚΩΣΤΑΣ. Υπηκοότης: Ακαθόριστος - 88'
Γιάννης Τριτσιμπίδας, Ελλάδα

15:30

Ανάμεσα σε δύο νησιά - 79'
Μιχάλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα

17:30

Καλάβρυτα – Άνθρωποι και Σκιές - 112'
Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα

20:00

Bref - 30'
Χριστίνα Πιτούλη, Ελλάδα-Ισπανία

20:00

Παίζοντας με τη φωτιά - 80'
Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα

22:30

Η νονά - 105'
Στέλιος Κούλογλου, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

14:00

Με διαφορά τεσσάρων γραμμάτων – Παιδιά στην εποχή του ΣΔΠΥ - 87'
Έρλεντ Ε. Μο, Δανία

16:30

Απολλώνεια ιστορία - 69'
Ίλαν Μόσκοβιτς, Νταν Μπρόνφελντ, Ισραήλ

18:30

Αφήνοντας την Ελλάδα - 80'
Άννα Μπρας, Γερμανία

20:30

Ο καλός γιος - 52'
Σίρλι Μπέρκοβιτς, Ισραήλ

20:30

Το αγόρι της πλαζ - 27'
Εμίλ Λάνγκμπαλε, Μεγ. Βρετανία

23:00

Ισόβια δεσμά - 94'
Νουρίτ Κεντάρ, Γιαρόν Σανί, Ισραήλ

 TZON KAΣΣABETHΣ

15:00

Neubeginn auf Griechsich / Le Point de non-retour - 52'
ΑλκμήνηΜπούρα, Ελλάδα-Γερμανία

15:00

Στο φαρμακείο - 41'
Μύρνα Τσάπα, Ελλάδα

17:30

Μαθαίνω την Αμερική - 92'
Ζαν-Μισέλ Ντισάρ, Γκίτε Πενγκ, ΗΠΑ

20:00

Τραγούδι απ’ το δάσος - 96'
Μάικλ Όμπερτ, Γερμανία-ΗΠΑ-Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία

22:30

Κυρίαρχος του κόσμου - 88'
Μαρκ Μπάουντερ, Αυστρία-Γερμανία

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

ΣΤαγώνες - 90'
Νέλλη Ψαρρού, Ελλάδα

15:30

Κάντος - 75'
Τσάρλι Πέτερσμαν, Ελβετία

18:00

Επιστροφή στη Χομς - 87'
Ταλάλ Ντέρκι, Συρία-Γερμανία

20:30

Καθημερινή επανάσταση - 60'
Αράς Τ. Ριαχί, Αρμάν Τ. Ριαχί, Αυστρία-Ελβετία

20:30

Νεκρή ζώνη - 29'
Μίκαελ Γκράβερσεν, Μεγ. Βρετανία

23:00

Οι αγώνες του Πούτιν - 90'
Αλεξάντερ Γκέντελεφ, Γερμανία-Ισραήλ-Αυστρία

23:00

Ρίο 2016 - 28'
Μπιάνκα Ροτάρου, Ρουμανία

Πρόγραμμα Προβολών :: Παρασκευή, 21 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

13:00

Νενέτ - 70'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:30

Κεριά στον άνεμο - 52'
Καβίτα Μπαλ, Ναντάν Σαξίνα, Iνδία

15:30

Όλα γίνονται - 54'
Λίντια Ντούντα, Πολωνία

18:00

Το σπίτι του ραδιοφώνου - 103'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

20:15

Ο άνθρωπός μας στην Τεχεράνη - 85'
Λάρι Ουάινσταϊν, Ντρου Τέιλορ, Καναδάς

22:30

Βίος κι εγκλήματα της Ντόρις Πέιν - 74'
Μάθιου Ποντ, Κερκ Μαρκολίνα, ΗΠΑ

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:00

Το παραμικρό - 105'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

17:30

Κληρονομιά - 90'
Φιλίπ Αρακτίντζι, Λίβανος-Γαλλία-Ελβετία

17:30

Να ταΐσω τους μέρμηγκες; - 19'
Αιμιλία Μηλού, Ελλάδα

20:00

Τραγούδι απ’ το δάσος - 96'
Μάικλ Όμπερτ, Γερμανία-ΗΠΑ-Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία

22:30

Κεραυνός πέφτει στη Βαγδάτη - 133'
Ζαν Πιερ Κριέφ, Γαλλία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Θεόδωρος Παπαγιάννης: Επιστροφή στο Ελληνικό - 48'
Παναγιώτης Κράββαρης, Ελλάδα

13:00

Οδοιπορικό στους Δελφούς - 61'
Αποστολία Παπαϊωάννου, Ελλάδα

15:30

Cretativity - 80'
Μανόλης Κριτσωτάκης, Ελλάδα

17:30

Geneviève Clancy, Στιγμές της ζωής - 75'
Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία

17:30

The Red Bank. James Joyce: Τα τετράδιά του, των ελληνικών - 29'
Βουβούλα Σκούρα, Ελλάδα

20:00

Should I Stay or Should I Go (Να μείνω ή να φύγω) - 60'
Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα-Γερμανία

20:00

Ηθοποιοί: Ημερολόγιο σπουδής - 61'
Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα

22:30

Η τέχνη της κρίσης, η περίπτωση του θεάτρου - 55'
Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα

22:30

Το χαμένο σήμα της δημοκρατίας - 65'
Γιώργος Αυγερόπουλος, Ελλάδα

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00

Καλύτερα είναι να βουτήξεις - 73'
Πάτρικ Στούαρτ, Μούνα Στούαρτ, Τζίνα Αντζελόουν, Ισραήλ-ΗΠΑ

15:00

Ο σκύλος - 101'
Άλισον Μπεργκ, Φρανκ Κερόντρεν, ΗΠΑ

17:30

Mythogenesis - 29'
Νίκος Πανουτσόπουλος, Ελλάδα

17:30

Μια επισφαλής εμπιστοσύνη: λογοκλοπή, εξουσία κι ο Τζέισον Μπλερ στους Νιου Γιορκ Τάιμς - 76'
Σαμάνθα Γκραντ, ΗΠΑ

20:30

Αμερικανός ονειροπόλος - 32'
Τόμας Χέιλι, Γαλλία

20:30

Γεια σου ξένε - 46'
Τομάς Αμάν, Ελβετία

22:30

Αφήνοντας την Ελλάδα - 80'
Άννα Μπρας, Γερμανία

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:30

pilgrIMAGE: προσκύνημα στην εικόνα - 82'
Πίτερ Ουιντόνικ, Μίρα Μπερτ-Ουιντόνικ, Καναδάς

15:30

Ο καλός γιος - 52'
Σίρλι Μπέρκοβιτς, Ισραήλ

15:30

Το αγόρι της πλαζ - 27'
Εμίλ Λάνγκμπαλε, Μεγ. Βρετανία

17:30

Ισόβια δεσμά - 94'
Νουρίτ Κεντάρ, Γιαρόν Σανί, Ισραήλ

20:00

Εκτός δρόμου - 70'
Ελίζα Αμορούζο, Ιταλία

21:45

Ένας χωρισμός - 70'
Καρίν Έκμπεργκ, Σουηδία

23:30

Η εικόνα που λείπει - 91'
Ρίτι Παν, Γαλλία-Καμπότζη

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

14:00

Βόιτα Λάβιτσκα: στα πάνω και στα κάτω - 89'
Χέλενα Τρεστίκοβα, Τσεχία

16:00

Απολλώνεια ιστορία - 69'
Ίλαν Μόσκοβιτς, Νταν Μπρόνφελντ, Ισραήλ

18:00

Ιστορίες με ψυχή και ψωμί - 70'
Τόνισλαβ Χρίστοφ, Βουλγαρία-Φινλανδία

20:00

Το σπίτι του φωτός - 64'
Ναβίνα Χατίμπ, Αλεξάντρα Βελτς, Γερμανία

20:00

Φωνές του Ελ Άλτο - 49'
Μπένγιαμιν Ορόζα, Φινλανδία-Νότια Αφρική

22:30

Ρεύματα αγάπης - 70'
Άγκνες Σος, Ουγγαρία

Πρόγραμμα Προβολών :: Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:30

Ιστορίες με ψυχή και ψωμί - 70'
Τόνισλαβ Χρίστοφ, Βουλγαρία-Φινλανδία

17:30

Επιστροφή στη Νορμανδία - 113'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

20:00

Μπράντοκ, Αμερική - 101'
Ζαν Λοΐκ Πορτρόν, Γκαμπριέλα Κέσλερ, Γαλλία

22:30

Η Ουκρανία δεν είναι μπουρδέλο - 78'
Κίτυ Γκριν, Ουκρανία-Αυστραλία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

ΑΡΙΚΑ. Α. - 79'
Μένιος Καραγιάννης, Ελλάδα

13:00

Δεύτερο τέλος - 9'
Νίκος Λυγγούρης, Ελλάδα-Γερμανία

15:00

Η ζωή στη χώρα των συνόρων - 50'
Αγάθη Δαρλάση, Ελένη Λαμπροπούλου, Γιάννης Νικολάου, Μιχαήλ Αρμάν Πογοσιάν, Μπάμπης Τσούτσας, Ελλάδα

15:00

Λούης – επτά φορές να πέφτεις, οκτώ να σηκώνεσαι - 62'
Γιώργος Χρ. Ζέρβας, Ελλάδα

17:30

Bref - 30'
Χριστίνα Πιτούλη, Ελλάδα-Ισπανία

17:30

Παίζοντας με τη φωτιά - 80'
Αννέτα Παπαθανασίου, Ελλάδα

20:00

Polka in Athens - 60'
Κατερίνα-Μάρθα Κλαρκ, Ελλάδα

20:00

Ηλιόσποροι - 32'
Αντώνης Τολάκης, Ελλάδα

22:30

pilgrIMAGE: προσκύνημα στην εικόνα - 82'
Πίτερ Ουιντόνικ, Μίρα Μπερτ-Ουιντόνικ, Καναδάς

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:30

Καιρός για ήρωες - 70'
Άγγελος Κοβότσος, Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα

13:30

Το χρώμα - 29'
Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα

15:30

Αμερικανός ονειροπόλος - 32'
Τόμας Χέιλι, Γαλλία

15:30

Γεια σου ξένε - 46'
Τομάς Αμάν, Ελβετία

18:00

Στοργή στο λαό - 91'
Βασίλης Δούβλης, Ελλάδα

20:30

Οι αισιόδοξες - 90'
Γκούνχιλντ Βέστχαγκεν Μάγκνορ, Νορβηγία

23:00

Η τραγουδίστρια της πανκ - 80'
Σίνι Άντερσον, ΗΠΑ

 TZON KAΣΣABETHΣ

13:00

Ευτυχία - 80'
Τομά Μπαλμές, Γαλλία-Φινλανδία

15:00

Ένας χωρισμός - 70'
Καρίν Έκμπεργκ, Σουηδία

17:30

Το σπίτι του φωτός - 64'
Ναβίνα Χατίμπ, Αλεξάντρα Βελτς, Γερμανία

17:30

Φωνές του Ελ Άλτο - 49'
Μπένγιαμιν Ορόζα, Φινλανδία-Νότια Αφρική

20:00

Αντίο Χόλιγουντ - 123'
Χένρι Κόρα, Ρετζίνα Νίκολσον, ΗΠΑ

22:30

Το δάσος των πνευμάτων που χορεύουν - 104'
Λίντα Βέστρικ, Σουηδία-Καναδάς

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:30

«Πιστεύω σ’ό,τι βλέπω»– Φορητές κάμερες, ανθρώπινα δικαιώματα και οι ειδήσεις - 52'
Πίτερ Ουιντόνικ, Κατερίνα Τσίζεκ, ΗΠΑ

15:30

Καθημερινή επανάσταση - 60'
Αράς Τ. Ριαχί, Αρμάν Τ. Ριαχί, Αυστρία-Ελβετία

15:30

Νεκρή ζώνη - 29'
Μίκαελ Γκράβερσεν, Μεγ. Βρετανία

18:00

Κεριά στον άνεμο - 52'
Καβίτα Μπαλ, Ναντάν Σαξίνα, Iνδία

18:00

Όλα γίνονται - 54'
Λίντια Ντούντα, Πολωνία

20:30

Αμερικανός αλήτης - 85'
Σουσάνα Χέλκε, Φινλανδία-Δανία

23:00

Βρωμοπαλιάνθρωποι - 75'
Γιούρι Ρεχίνσκι, Αυστρία

Πρόγραμμα Προβολών :: Κυριακή, 23 Μαρτίου 2014

 OΛYMΠION

11:00

Η φωνή του αφέντη του - 100'
Νικολά Φιλιμπέρ, Gerard Mordillat, Γαλλία

13:00

Ένα ζώο, πολλά ζώα - 59'
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία

15:00

Οι αγώνες του Πούτιν - 90'
Αλεξάντερ Γκέντελεφ, Γερμανία-Ισραήλ-Αυστρία

15:00

Ρίο 2016 - 28'
Μπιάνκα Ροτάρου, Ρουμανία

18:00

Στο χείλος του κόσμου - 98'
Κλάους Ντρεξέλ, Γαλλία

20:30

Ένας ταξιδιώτης - 106'
Μαρσέλ Οφίλς, Γαλλία

23:00

Η ψησταριά του Σέσαρ - 88'
Νταρίο Αγκίρε, Γερμανία-Ελβετία

 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:00

Ο δρόμος μου για την Ολυμπία - 85'
Νίκο φον Γκλάσοβ, Γερμανία

17:30

Η φαντασμαγορία της ήττας - 30'
Αναστασία Χριστοφορίδου, Ελλάδα

17:30

Ο Βερμέρ του Τιμ - 80'
Τέλερ, ΗΠΑ

20:00

Βόιτα Λάβιτσκα: στα πάνω και στα κάτω - 89'
Χέλενα Τρεστίκοβα, Τσεχία

22:30

Η μεγάλη φάρσα του χιπ χοπ - 88'
Τζίνι Φίνλι, Μεγ. Βρετανία

 TΩNIA MAPKETAKH

13:00

Ανάμεσα σε δύο νησιά - 79'
Μιχάλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα

15:00

Αδειάζοντας τον ουρανό - 75'
Ντάγκλας Κας, Ρότζερ Κας, ΗΠΑ

15:00

Χειμώνας - 12'
Κριστίνα Πίκι, Ρωσία

17:30

Kismet - 58'
Νίνα Μαρία Πασχαλίδου, Κύπρος-Ελλάδα

17:30

Τα δολάρια του Αγίου - 57'
Αύρα Γεωργίου, Ελλάδα

20:00

Αυτή η ειδική ανάγκη - 84'
Κάρλο Τζοράτι, Γερμανία-Ιταλία

20:00

Βόη – Ένας αγώνας τυφλών - 18'
Ελένη Χρυσομάλλη, Ελλάδα

22:30

«Πιστεύω σ’ό,τι βλέπω»– Φορητές κάμερες, ανθρώπινα δικαιώματα και οι ειδήσεις - 52'
Πίτερ Ουιντόνικ, Κατερίνα Τσίζεκ, ΗΠΑ

 ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00

Ο Τίτο στον πάγο - 74'
Μαξ Άντερσον, Χελένα Αχόνεν, Σουηδία-Γερμανία

13:00

Τα όνειρα της δημοκρατίας - 25'
Μορτέζα Τζαφαρί, Ελλάδα

15:00

Αγωγός - 117'
Βιτάλι Μάνσκι, Ρωσία-Τσεχία-Γερμανία

17:30

Καλύτερα είναι να βουτήξεις - 73'
Πάτρικ Στούαρτ, Μούνα Στούαρτ, Τζίνα Αντζελόουν, Ισραήλ-ΗΠΑ

19:30

Κάντος - 75'
Τσάρλι Πέτερσμαν, Ελβετία

21:30

Ελένα - 82'
Πέτρα Κόστα, Βραζιλία

23:30

Σοδειά της Αυτοκρατορίας - 92'
Πίτερ Γκέτζελς, Εδουάρδο Λόπες

 TZON KAΣΣABETHΣ

15:00

Κληρονομιά - 90'
Φιλίπ Αρακτίντζι, Λίβανος-Γαλλία-Ελβετία

15:00

Να ταΐσω τους μέρμηγκες; - 19'
Αιμιλία Μηλού, Ελλάδα

17:30

Ρεύματα αγάπης - 70'
Άγκνες Σος, Ουγγαρία

20:00

Οι καταδικασμένοι - 80'
Νικ Ριντ, Μεγ. Βρετανία-Ρωσία

22:30

Μερσέδες Σόσα, η φωνή της Λατινικής Αμερικής - 93'
Ροδρίγο Βίλα, Αργεντινή

 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:00

Μέσα στον σκοτεινό θάλαμο - 88'
Ναντάβ Σίρμαν, Γερμανία-Ισραήλ-Φινλανδία-Ρουμανία-Ιταλία

15:00

Ο άνθρωπος που έκανε τους αγγέλους να πετούν - 65'
Βικτόρια Σιμάνισκα, Μεγ. Βρετανία-Γαλλία-Πολωνία

15:00

Παρέλαση - 72'
Ολιβιέ Μεϊρού, Γαλλία

18:00

Should I Stay or Should I Go (Να μείνω ή να φύγω) - 60'
Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα-Γερμανία

18:00

Ηθοποιοί: Ημερολόγιο σπουδής - 61'
Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα

20:30

Βίος κι εγκλήματα της Ντόρις Πέιν - 74'
Μάθιου Ποντ, Κερκ Μαρκολίνα, ΗΠΑ

23:00

Με διαφορά τεσσάρων γραμμάτων – Παιδιά στην εποχή του ΣΔΠΥ - 87'
Έρλεντ Ε. Μο, Δανία

 
 
 
 

Horrorant Film Festival Fright Nights 2014

Horrorant Film Festival Fright Nights 2014-Athens

Το Horrorant Film Festival Fright Nights 2014 είναι το πρώτο κινηματογραφικό φεστιβάλ τρόμου που διοργανώνεται στη χώρα μας, με στόχο να καθιερωθεί ως ένα από τα καλύτερα και σημαντικότερα horror festival στην Ευρώπη.

Η διοργάνωση συμπίπτει χρονικά με την ανάκαμψη του είδους έπειτα από την παρακμή του κατά τη δεκαετία του ’80.Το είδος εξακολουθεί να υπάρχει και να παράγεται και η ζήτηση είναι μεγάλη από το
φανατικό κοινό των horror films. Το πρόγραμμα έρχεται για να καλύψει το κενό που υπάρχει, με νέες ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους από Αμερική, Ευρώπη, Ασία, Αυστραλία, αλλά και με μια χορταστική ανασκόπηση στον παλιό κινηματογράφο τρόμου που σημάδεψε την ιστορία του. 

Το πρόγραμμα θα αποτελείται από 20 full feature ταινίες και 20 shorts, και θα προβάλλονται 3 ανά ημέρα (ένα short πριν από κάθε feature). Θα υπάρχει κριτική επιτροπή για το βραβείο του φεστιβάλ, που θα ανακοινωθεί σύντομα μαζί με το πλήρες πρόγραμμα ταινιών, αλλά και βραβείο κοινού. Με αυτή τη διοργάνωση φιλοδοξούμε να προβάλουμε ό, τι πιο φρέσκο κυκλοφορεί στις αγορές, ταινίες που θα απασχολήσουν τους σινεφίλ στο μέλλον με την ελπίδα κάποιες από αυτές να βρουν διανομή και στην Ελλάδα.

αναλυτικό πρόγραμμα

3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου 2014

3rd-african-film-week3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου έως Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

ΑΙΘΟΥΣΑ Α (χειμερινός)

Πέμπτη 20/02/2014

20:30 Μια καταραμένη γενιά / A damned generation, Σκηνοθεσία: Νasreddine Ben Maati (Τυνησία, 2013, 61', ελληνικοί υπότιτλοι)
Είσοδος με προσκλήσεις / Admission by invitation

Παρασκευή 21/02/2014

19:00 Μια καταραμένη γενιά / A damned generation, Σκηνοθεσία: Νasreddine Ben Maati (Τυνησία, 2013, 61', ελληνικοί υπότιτλοι)

20:00 Ανδαλουσία, αγάπη μου! / Andalusie, my love!, Σκηνοθεσία: Mohamed Nadif (Μαρόκο, 2012, 86', ελληνικοί υπότιτλοι)

21:30 Αγαλματάκι / The Figurine, Σκηνοθεσία: Kunle Afolayan (Νιγηρία, 2009, 122', ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

Σάββατο 22/02/2014

18.00 Η παλάμη του φεγγαριού / Τhe moon's palm, Σκηνοθεσία: Khaled Youssef (Αίγυπτος, 2011, 126', αγγλικοί υπότιτλοι)

20.10 Περιοδικό Drum / Drum, Σκηνοθεσία: Zola Maseko (Νότιος Αφρική, 2004, 95', ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

22.00 Tango Negro, Σκηνοθεσία: Dom Pedro (Αργεντινή-Γαλλία-Ουρουγουάη, 2013, 93', ελληνικοί υπότιτλοι)

Κυριακή 23/02/2014

18.00 Σέλμα / Selma, Σκηνοθεσία: Mohamed Ben Attia (Τυνησία, 2013, 19', ελληνικοί & αγγλικοί υπότιτλοι)

Θεότητα Ορίσα / Orisa Deity, Σκηνοθεσία: Kunle Afolayan (Νιγηρία, 2012, 45', ελληνικοί υπότιτλοι)
Παρουσία σκηνοθέτη

19.30 Aνταλλαγή τηλεφώνων / Phone Swap, Σκηνοθεσία: (Νιγηρία, 2012, 110', ελληνικοί υπότιτλοι)

Παρουσία σκηνοθέτη

21.45 Εργοστάσιο Juju / Juju Factory, Σκηνοθεσία: Balufu Bakupa-Kanyida (Δημοκρατία του Κονγκό, 2007, 97', ελληνικοί υπότιτλοι)

Δευτέρα 24/02/2014

19.00 Η υπόσχεση / The promise, Σκηνοθεσία: Μichel Marcos Antonio (Αγκόλα, 2013, 50', ελληνικοί υπότιτλοι)

Αγκόλα έτος μηδέν / Αngola year zero, Σκηνοθεσία: Ever Miranda Palacio (Αγκόλα-Γαλλία-Πορτογαλία, 2012, 57', ελληνικοί υπότιτλοι)

21.00 Θριαμβευτική βούληση: η ιστορία του Αφρικανικού Εθνικού Κογκρέσου / Τriumphant Will: the history of the ANC, Σκηνοθεσία-Παραγωγή: Rapitse Montsho (Nότιος Αφρική, 2012, 30', ελληνικοί υπότιτλοι)

Παρουσία σκηνοθέτη

21.45 Αυτοί είμαστε / It's Us, Σκηνοθεσία: Nick Reding (Κένυα, 2012-2013, 89', αγγλικοί υπότιτλοι)

Τρίτη 25/02/2014

19.00 Strata, Σκηνοθεσία: Cajetan Boy (Κένυα, 2012, 97', αγγλικοί υπότιτλοι)

20.45 Δολοφονία φωτογράφου / Murdered photographer, Σκηνοθεσία: Κareem El-Adl (Αίγυπτος, 2012, 94', αγγλικοί υπότιτλοι)

22.10 Ανταλλαγή / Swop!, Σκηνοθεσία: Hlomla Dandala (Νότιος Αφρική, 2008, 83', ελληνικοί υπότιτλοι)

Τετάρτη 26/02/2014

19.00 Μαλάκ / Μalak, Σκηνοθεσία: Abdeslam Kelai  (Μαρόκο, 2012, 97', ελληνικοί υπότιτλοι)

21.00 Eπιθυμία / Lust, Σκηνοθεσία: Khaled El-Hagar (Αίγυπτος, 2011, 130', αγγλικοί υπότιτλοι)

Είσοδος ελεύθερη για όλες τις προβολές

 

7ο Διεθνές Φεστιβάλ Επιστημονικών Ταινιών 2013

7ο Διεθνές Φεστιβάλ Επιστημονικών Ταινιών

7 isff 2013

7ο Διεθνές Φεστιβάλ Επιστημονικών Ταινιών

 

Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013
18:00-18:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
18:10-18:35 Χαιρετισμοί
18:35-19:40 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
19:40-20:00 Γιώργος Γραμματικάκης: «Πειράματα σκέψεως: Φαντασία ή επιστήμη;» (στα Ελληνικά)
20:05-20:15 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
20:15-20:40 Αλέκος Παπαδόπουλος: «Στιγμές τέχνης που έγιναν καθημερινότητα: Η Επιστήμη ως Εφαρμοσμένη Επιστημονική Φαντασία» [στα Ελληνικά]
20:45-21:45 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
21:45-23:30 Ρακί πάρτυ
 
Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013
Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:35-21:50 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
22:00-22:55 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:55-23:05 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
21:00-22:00 Κέντρο Σύγχρονης Μουσικής Έρευνας: «Η γέννηση του κεραυνού»
Συναυλία Πειραματικής Μουσικής

Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012

Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Αφηγηματικός λόγος και Ενόραση: Από την Επιστήμη στην Επιστημονική Φαντασία και αντίστροφα»
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
21:10-22:10 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
22:10-22:20 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
22:30-23:25 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
23:25-23:35 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στη Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012
 
Πέμπτη 31 Οκτωβρίου2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15-20:50 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
20:50-21:15 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:25- 22:30 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFA

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013
20:00-20:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
20:10-21:15 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
21:15-21:25 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
21:35-22:35 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
 
Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013
Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:25-21:40 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
21:50-22:45 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:45-22:55 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:00-22:05 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Ελληνικά επιστημονικά ντοκιμαντέρ / Ειδικές προβολές-Εκτός διαγωνιστικού
19:30-20:30 Σαρανταβότανο, Ελλάδα, 2012
20:40-21:10 Κοπέρνικος, Μπράχε, Κέπλερ: Τρεις σπουδαίοι αστρονόμοι, Ελλάδα, 2011

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-20:25 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
20:35-21:35 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
21:35-21:45 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
21:55-22:50 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
22:50-23:00 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008
 
Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στην Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15- 19:45 Deja vu, Alexis Gambis, ΗΠΑ, μικρού μήκους
 Fly room, Alexis Gambis, USA, μικρού μήκους-πρώτη προβολή
19:45-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Επιστήμη και Επιστημονική Φαντασία στον Κινηματογράφο: Περιορισμοί, Αλληλεπιδράσεις και Προοπτικές»
21:10-22:45 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
22:45-23:10 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
 
Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFA

Διεθνής Έκθεση Σύγχρονης Τέχνης "Βία?" στον πολυχώρο CAID
30 Οκτωβρίου - 30 Νοεµβρίου 2013
Τρίτη-Παρασκευή: 14:00-20:00
Σάββατο-Κυριακή: 11:00-16:00

Πληροφορίες εκδήλωσης

CAID
Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος
Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας
Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

 http://www.elculture.gr

Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013
18:00-18:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
18:10-18:35 Χαιρετισμοί
18:35-19:40 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
19:40-20:00 Γιώργος Γραμματικάκης: «Πειράματα σκέψεως: Φαντασία ή επιστήμη;» (στα Ελληνικά)
20:05-20:15 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
20:15-20:40 Αλέκος Παπαδόπουλος: «Στιγμές τέχνης που έγιναν καθημερινότητα: Η Επιστήμη ως Εφαρμοσμένη Επιστημονική Φαντασία» [στα Ελληνικά]
20:45-21:45 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
21:45-23:30 Ρακί πάρτυ
 
Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013
Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:35-21:50 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
22:00-22:55 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:55-23:05 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
21:00-22:00 Κέντρο Σύγχρονης Μουσικής Έρευνας: «Η γέννηση του κεραυνού»
Συναυλία Πειραματικής Μουσικής

Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012

Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Αφηγηματικός λόγος και Ενόραση: Από την Επιστήμη στην Επιστημονική Φαντασία και αντίστροφα»
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
21:10-22:10 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
22:10-22:20 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
22:30-23:25 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
23:25-23:35 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στη Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012
 
Πέμπτη 31 Οκτωβρίου2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15-20:50 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
20:50-21:15 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:25- 22:30 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFA

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013
20:00-20:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
20:10-21:15 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
21:15-21:25 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
21:35-22:35 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
 
Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:25-21:40 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
21:50-22:45 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:45-22:55 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:00-22:05 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Ελληνικά επιστημονικά ντοκιμαντέρ / Ειδικές προβολές-Εκτός διαγωνιστικού
19:30-20:30 Σαρανταβότανο, Ελλάδα, 2012
20:40-21:10 Κοπέρνικος, Μπράχε, Κέπλερ: Τρεις σπουδαίοι αστρονόμοι, Ελλάδα, 2011

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-20:25 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
20:35-21:35 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
21:35-21:45 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
21:55-22:50 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
22:50-23:00 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008
 
Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στην Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15- 19:45 Deja vu, Alexis Gambis, ΗΠΑ, μικρού μήκους
 Fly room, Alexis Gambis, USA, μικρού μήκους-πρώτη προβολή
19:45-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Επιστήμη και Επιστημονική Φαντασία στον Κινηματογράφο: Περιορισμοί, Αλληλεπιδράσεις και Προοπτικές»
21:10-22:45 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
22:45-23:10 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
 
Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFA

Διεθνής Έκθεση Σύγχρονης Τέχνης "Βία?" στον πολυχώρο CAID
30 Οκτωβρίου - 30 Νοεµβρίου 2013
Τρίτη-Παρασκευή: 14:00-20:00
Σάββατο-Κυριακή: 11:00-16:00 - See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-2

 

Ινστιτούτο Θερβάντες της ΑθήναςΠέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013
18:00-18:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
18:10-18:35 Χαιρετισμοί
18:35-19:40 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
19:40-20:00 Γιώργος Γραμματικάκης: «Πειράματα σκέψεως: Φαντασία ή επιστήμη;» (στα Ελληνικά)
20:05-20:15 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
20:15-20:40 Αλέκος Παπαδόπουλος: «Στιγμές τέχνης που έγιναν καθημερινότητα: Η Επιστήμη ως Εφαρμοσμένη Επιστημονική Φαντασία» [στα Ελληνικά]
20:45-21:45 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
21:45-23:30 Ρακί πάρτυ
 
Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013
Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:35-21:50 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
22:00-22:55 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:55-23:05 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
21:00-22:00 Κέντρο Σύγχρονης Μουσικής Έρευνας: «Η γέννηση του κεραυνού»
Συναυλία Πειραματικής ΜουσικήςΚυριακή 27 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Αφηγηματικός λόγος και Ενόραση: Από την Επιστήμη στην Επιστημονική Φαντασία και αντίστροφα»
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
21:10-22:10 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
22:10-22:20 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
22:30-23:25 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
23:25-23:35 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στη Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012
 
Πέμπτη 31 Οκτωβρίου2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15-20:50 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
20:50-21:15 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:25- 22:30 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFAΤαινιοθήκη της ΕλλάδοςΔευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013
20:00-20:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
20:10-21:15 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
21:15-21:25 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
21:35-22:35 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
 
Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:25-21:40 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
21:50-22:45 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:45-22:55 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:00-22:05 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Ελληνικά επιστημονικά ντοκιμαντέρ / Ειδικές προβολές-Εκτός διαγωνιστικού
19:30-20:30 Σαρανταβότανο, Ελλάδα, 2012
20:40-21:10 Κοπέρνικος, Μπράχε, Κέπλερ: Τρεις σπουδαίοι αστρονόμοι, Ελλάδα, 2011Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-20:25 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
20:35-21:35 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
21:35-21:45 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
21:55-22:50 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
22:50-23:00 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008
 
Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στην Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15- 19:45 Deja vu, Alexis Gambis, ΗΠΑ, μικρού μήκους
 Fly room, Alexis Gambis, USA, μικρού μήκους-πρώτη προβολή
19:45-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Επιστήμη και Επιστημονική Φαντασία στον Κινηματογράφο: Περιορισμοί, Αλληλεπιδράσεις και Προοπτικές»
21:10-22:45 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
22:45-23:10 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
 
Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFAΔιεθνής Έκθεση Σύγχρονης Τέχνης "Βία?" στον πολυχώρο CAID
30 Οκτωβρίου - 30 Νοεµβρίου 2013
Τρίτη-Παρασκευή: 14:00-20:00
Σάββατο-Κυριακή: 11:00-16:00

Πληροφορίες εκδήλωσης

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

Είσοδος ελεύθερη

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-2

 

Ινστιτούτο Θερβάντες της ΑθήναςΠέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013
18:00-18:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
18:10-18:35 Χαιρετισμοί
18:35-19:40 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
19:40-20:00 Γιώργος Γραμματικάκης: «Πειράματα σκέψεως: Φαντασία ή επιστήμη;» (στα Ελληνικά)
20:05-20:15 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
20:15-20:40 Αλέκος Παπαδόπουλος: «Στιγμές τέχνης που έγιναν καθημερινότητα: Η Επιστήμη ως Εφαρμοσμένη Επιστημονική Φαντασία» [στα Ελληνικά]
20:45-21:45 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
21:45-23:30 Ρακί πάρτυ
 
Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013
Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:35-21:50 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
22:00-22:55 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:55-23:05 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
21:00-22:00 Κέντρο Σύγχρονης Μουσικής Έρευνας: «Η γέννηση του κεραυνού»
Συναυλία Πειραματικής ΜουσικήςΚυριακή 27 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Αφηγηματικός λόγος και Ενόραση: Από την Επιστήμη στην Επιστημονική Φαντασία και αντίστροφα»
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
21:10-22:10 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
22:10-22:20 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
22:30-23:25 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
23:25-23:35 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στη Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012
 
Πέμπτη 31 Οκτωβρίου2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15-20:50 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
20:50-21:15 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:25- 22:30 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFAΤαινιοθήκη της ΕλλάδοςΔευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013
20:00-20:10 Επιστημονική φαντασία και επιστημονικά δεδομένα, ΕΕ, 2008
20:10-21:15 Η Ευρώπη στα Άστρα: 50 χρόνια εξερεύνησης του Νότιου Ουρανού από το Ευρωπαϊκό Νότιο Παρατηρητήριο, ΕΕ, 2013
21:15-21:25 N.O.R.A., Τσεχία, 2010
21:35-22:35 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
 
Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Θετικές Επιστήμες
18:00-20:35 Στο κυνήγι των χημικών στοιχείων, ΗΠΑ, 2012
20:35-20:40 Simulacra, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:15 Κοσμική βροχή, Ισπανία, 2012
21:15-21:25 Οι αναπόσταλτοι, Μεγάλη Βρετανία, 2006
21:25-21:40 Χρονοζαβολιές, Μεγάλη Βρετανία, 2010
21:50-22:45 Μυστήρια της σκοτεινής ύλης, Γαλλία, 2012
22:45-22:55 Νανο-πολλαπλάσια, ΗΠΑ, 2008
 
Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013
Νευροεπιστήμες
18:00-18:30 Σφυροκοπώντας τον τραυλισμό, Βέλγιο, 2011
18:30-18:45 Επανακαλωδίωση, ΗΠΑ, 2010
18:45-18:55 Σπινθηροβόλες συνάψεις, Γερμανία, 2012
18:55-19:15 Οι γλύπτες της μνήμης, Ιαπωνία, 2012
19:25-19:35 Βιβλιοθήκη πρωτεϊνών, Γερμανία, 2012
19:35-20:30 Ντόπινγκ εγκεφάλου, Γερμανία, 2011
20:30-20:45 Υπνοεργασία, Μεγάλη Βρετανία, 2012
Ειδική προβολή-Εκτός διαγωνιστικού
21:00-22:05 Σώστε τις τροφούς μας, Καναδάς, 2013Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013
Βιολογία-Γενετική
18:00-18:55 Η επιστήμη της αναδημιουργίας, Γαλλία, 2012
18:55-19:15 Το κόκκινο ψυγειάκι, Καναδάς, 2010
19:25-20:20 Όνειρα με το DNA, Ολλανδία, 2013
20:20-20:40 Extropy, ΗΠΑ, 2007
20:50-21:20 Προβιοτικά, Βέλγιο, 2012
21:20-22:15 Μυστικά μακροζωΐας, Γαλλία, 2012
22:15-22:25 Το κόστος της ζωής, Καναδάς, 2005
22:35-23:35 Θαύματα της ζωής: Το μέγεθος μετράει, Μεγάλη Βρετανία, 2013
23:35-23:50 Υπότιτλοι, Ισπανία, 2012Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Ελληνικά επιστημονικά ντοκιμαντέρ / Ειδικές προβολές-Εκτός διαγωνιστικού
19:30-20:30 Σαρανταβότανο, Ελλάδα, 2012
20:40-21:10 Κοπέρνικος, Μπράχε, Κέπλερ: Τρεις σπουδαίοι αστρονόμοι, Ελλάδα, 2011Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
18:00-18:55 Μυστήρια ενός αριστουργήματος, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:15 Epicac, ΗΠΑ, 2007
19:25-20:25 Η έρευνα στην Αττική, Παραγωγή Caid-Κέντρο κοινωνίας, επιστήμης και τέχνης, Ελλάδα, 2013
Τεχνολογία-Ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας
20:35-21:35 Συγκλονιστικές εικόνες: Επεισόδιο 2-Μες στον πυρήνα του ατόμου, Σουηδία, 2013
21:35-21:45 Υπό την σκέπη του, ΗΠΑ, 2010
Εντομολογία
21:55-22:50 Υπέροχη αράχνη, Γαλλία/ Καναδάς, 2012
22:50-23:00 Σιδερένια πεταλούδα, ΗΠΑ, 2008
 
Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013
Φύση-Περιβάλλον-Οικολογία
18:00-19:30 Τελευταία προειδοποίηση, Ιταλία, 2013
19:30-19:40 Μια ανάσα ακόμα, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:40 Η διαπραγμάτευση: Ποιος θέλει να σώσει το κλίμα;, Γαλλία, 2012
20:40-20:55 Ο νεφοσυλλέκτης, Σλοβενία, 2009
21:05-22:40 Ταχύτητα: Σε αναζήτηση του χαμένου χρόνου, Γερμανία, 2012
22:40-22:45 Standby, Γερμανία, 2010
22:55-23:45 Δούναβης-Ο Αμαζόνιος της Ευρώπης-Μέρος 1: Από τον Μέλανα Δρυμό στην Μαύρη Θάλασσα, Αυστρία, 2012
23:45-00:05 Ωμέγα, Γερμανία, 2012Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013
Ηθολογία
18:00-18:55 Τι σκέφτονται τα ζώα;, ΗΠΑ, 2012
18:55-19:05 Corporate, Ιταλία, 2010
19:15- 19:45 Deja vu, Alexis Gambis, ΗΠΑ, μικρού μήκους
 Fly room, Alexis Gambis, USA, μικρού μήκους-πρώτη προβολή
19:45-21:00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: «Επιστήμη και Επιστημονική Φαντασία στον Κινηματογράφο: Περιορισμοί, Αλληλεπιδράσεις και Προοπτικές»
21:10-22:45 Ανέφικτη αποκατάσταση, Γερμανία/ Αυστρία, 2013
22:45-23:10 Κατασταλτικό, ΗΠΑ, 2010
 
Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013
Διάστημα-Αστρονομία
18:00-18:45 Δολοφόνοι του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2013
18:45-19:00 Evergreen, Ελλάδα, 2012
19:10-19:50 Επόμενη στάση η Σελήνη, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
19:50-20:10 Το ρυθμιζόμενο Σύμπαν, Αυστραλία, 2010
20:20-20:50 Κυνηγώντας τα φαντάσματα του διαστήματος, Ρωσική Ομοσπονδία, 2012
20:50-21:10 Το χρονοσκόπιο, Ιρλανδία, 2010
Και πίσω στην Γη
21:20-22:50 Συντονισμός: Όντα σε συχνότητα, Μεγάλη Βρετανία, 2012
22:50-23:05 Tubes, Αυστραλία, 2008
23:05-00:00 Ανακοίνωση βραβείων του 7ου ISFFAΔιεθνής Έκθεση Σύγχρονης Τέχνης "Βία?" στον πολυχώρο CAID
30 Οκτωβρίου - 30 Νοεµβρίου 2013
Τρίτη-Παρασκευή: 14:00-20:00
Σάββατο-Κυριακή: 11:00-16:00

Πληροφορίες εκδήλωσης

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

Είσοδος ελεύθερη

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-2

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-1

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-1

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-1

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-1

CAID

Ελληνικού Κόσμου (πρώην Πολυκράτους) 6, Αγ. Ιωάννης Ρέντη, +30 210 7251893, www.caid.gr

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Ιερά Οδός 48 & Μ.Αλεξάνδρου 134-136, 210 3609695,210 3612046, http://www.tainiothiki.gr/

Ινστιτούτο Θερβάντες Αθήνας

Μητροπόλεως 23, Σύνταγμα, +302103634117, http://atenas.cervantes.es

24 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου
Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας

28 Οκτωβρίου - 5 Νοεμβρίου
Ταινιοθήκη της Ελλάδας

30 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου
Πολυχώρος Caid, Σπ. Πολυκράτους

- See more at: http://www.elculture.gr/festival/7-epistomonikon-tainion-2013-694132#tabs-1
   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr